Στο καναβάτσο η Γερμανία, γκέλα η Βραζιλία, με το δεξί η Σερβία

Ο Λοσάνο, μόλις έχει σκοράρει και πανηγυρίζει Ο Λοσάνο, μόλις έχει σκοράρει και πανηγυρίζει

Με το τέρμα του Λοζάνο στο 35’ στην αντεπίθεση με ντρίπλα στο Οζίλ και άψογο τελείωμα με το δεξί, το Μεξικό υποχρέωσε σε ήττα την Παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία (0-1) κάνοντας το «μπαμ» στον 6ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Από το ξεκίνημα το ματς ήταν πολύ δυνατό με τις δύο ομάδες να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες, με τη διαφορά ωστόσο ότι οι Μεξικανοί είχαν πλάνο κια ήταν "φωτιά" στην κόντρα, ενώ οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ήταν τελείως άναρχοι και επετίθεντο με πολύ μεγάλα ρίσκα και χωρίς τακτική.  Στην επανάληψη η Γερμανία πίεσε για τη ισοφάριση, είχε περισσότερες φάσεις, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Κίμιχ, Χούμελς, Μπόατενγκ, Πλάτενχαρντ (80' Γκόμεζ), Κεντίρα (60' Ρόις), Κρος, Οζίλ, Μίλερ, Ντράξλερ, Βέρνερ (87' Μπραντ).

Μεξικό (Χουάν Οσόριο): Οτσόα, Σαλσίδο, Αγιάλα, Μορένο, Γκαγιάρδο, Ερέρα, Γκουαδράδο (74' Μάρκες), Λαγιούν, Βέλα (58' Άλβαρες), Λοσάνο (67' Χιμένες), Τσιτσαρίτο Ερνάντες.

Η παθιασμένη Ελβετία δεν επέτρεψε στη Βραζιλία να μπει με το… δεξί στο Μουντιάλ της Ρωσίας, σε μία ακόμη έκπληξη στο ξεκίνημα της διοργάνωσης. Η «Σελεσάο» έμεινε στο 1-1 με τους Ελβετούς στην «Αρένα Ροστόφ», στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου, αν και προηγήθηκε με το εκπληκτικό γκολ (δοκάρι και μέσα) του Κουτίνιο στο 20'. Το γκολ της ισοφάρισης για τους Ευρωπαίους σημείωσε στο 50' ο Ζούμπερ με κεφαλιά.

Η Βραζιλία ζήτησε πέναλτι στο 73΄ σε ανατροπή του Ζεσούς από τον Ακάνζι, με το ριπλέι να δικαιώνει τον στράικερ της Μάντσεστερ Σίτι και τον διαιτητή Ράμος δεν είδε παράβαση! Στα τελευταία λεπτά η Βραζιλία έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να πάρει το ματς. Αρχικά στο 90΄ με τον Ζόμερ να διώχνει σωτήρια την κεφαλιά του Φιρμίνο, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μιράντα αστόχησε από το σημείο του πέναλτι!

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Κασεμίρο (60' Φερναντίνιο), Ζεσούς (79' Φιρμίνο), Νεϊμάρ, Κουτίνιο, Μαρσέλο, Ντανίλο, Παουλίνιο (67' Ρενάτο Αουγκούστο), Γουίλιαν

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Σόμερ, Λιχτστάινερ (87' Λανγκ), Ακάνζι, Σεφέροβιτς (80' Εμπολό), Τσάκα, Μπεχράμι (71' Ζακαρία), Ροντρίγκες, Ζούμπερ, Τζεμάιλι, Σάερ, Τσακίρι

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας έκανε η Σερβία, που επικράτησε με 1-0 της Κόστα Ρίκα στη Σαμάρα για τον 5ο όμιλο και είναι πρώτη, αφού η Βραζίλία έμεινε στο Χ με την Ελβετία. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο αρχηγός της εθνικής Σερβίας Αλεξάνταρ Κολάροφ στο 56ο λεπτό με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ απέναντι στους Κοσταρικανούς που υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους. Αγωνίστηκε ως αλλαγή για τη Σερβία ο Πρίγιοβιτς του ΠΑΟΚ.

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Όσκαρ Ραμίρες): Νάβας, Ακόστα, Γκονσάλες, Μπόρχες, Ντουάρτε, Βενέγας (60' Μπολάνιος), Κάλβο, Γκαμπόα, Ρουίς, Γκουσμάν (73' Κολινδρές), Ουρένια (67' Κάμπελ)

ΣΕΡΒΙΑ (Μλάντεν Κρστάιτς): Στοΐκοβιτς, Τόσιτς, Μιλιβόγιεβιτς, Ιβάνοβιτς, Μίτροβιτς (89' Πρίγιοβιτς), Τάντιτς (82' Ρουκάβινα), Κολάροβ, Μιλένκοβιτς, Σεργκέι, Μάτιτς, Λιάιτς (69' Κόστιτς).