Άλμα παραμονής τα Χανιά, 2-1 την Αναγέννηση Καρδίτσας

Τα Χανιά κέρδισαν με 2-1 την Αναγέννηση Καρδίτσας και έκαναν άλμα παραμονής. Οι Κρητικοί έφτασαν τους 33 βαθμούς κι έτσι δύσκολα θα μπουν σε περιπέτειες στις επτά εναπομείνασες αγωνιστικές.

Αντιθέτως, οι Καρδιτσιώτες παραμένουν στην... πίεση. Μετά την τρίτη τους ήττα στη σειρά έμειναν στους 28 βαθμούς και βρίσκονται στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού, με την Καλλιθέα, την οποία αντιμετωπίζουν την επόμενη αγωνιστική, να είναι η πρώτη στη διακεκαυμένη ζώνη με 24 βαθμούς. Οι κιτρινόμαυροι με νίκη θα έχουν κάνει κι εκείνοι καθοριστικό βήμα για τη σωτηρία.

Ο Τσουκάνης στο 32’ σε προσπάθεια για σουτ τροφοδότησε τον Σταματή τελικά και ο τελευταίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι έγινε το 1-0, το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου κόντρα στους Καρδιτσιώτες, οι οποίοι παρουσιάστηκαν αρκετά νωθροί.

Η Αναγέννηση μπήκε αρκετά καλά στην επανάληψη και μόλις στο 48' ισοφάρισε σε 1-1 με πολύ ωραίο σουτ του Κρητικού. Δεν κατάφερε, όμως, να διατηρήσει για αρκετά λεπτά την καλή της εικόνα και το προβάδισμα που είχε πάρει.

Μία στατική φάση ήταν αρκετή για να κάνει ο ΑΟΧ το 2-1, το οποίο έγινε στο 60' από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσουκάνη. Το ματς ήρθε και πάλι στα μέτρα των γηπεδούχων και εκείνοι φρόντισαν να το κοντρολάρουν. Στο 68' είχαν μία καλή στιγμή για το 3-1 με τον Αποστολόπουλο, ο οποίος αστόχησε, αλλά δεν το πλήρωσαν και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Κρητικούς να πανηγυρίζουν ένα πολύτιμο τρίποντο.

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παντελής): Αθανασίου, Ζέρης, Ηρακλής (80' λ. τρ. Αφράτης), Μηλιώτης (55' Ντούμος), Βασιλείου, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Αποστολόπουλος (74' Κοζάκης), Σταματής, Βακενβάι, Δρίζης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Τσόπελας, Τζάνης, Σμίλτος, Κισκαμπάνης, Ντεμπελέ, Τσιλούλης, Κρητικός, Μπλέντι, Ντάνκουα (66' Βουκομάνοβιτς), Ντιατά (55' Τζέκος)