Πέρασε από το Ρύσιο ο Ολυμπιακός Βόλου

Με ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές του ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι "ερυθρόλευκες" κέρδισαν την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου με 61-40 και διατηρήθηκαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α2 κατηγορίας. Πέρασαν άνετα από την έδρα της Αναγέννησης στη Θεσσαλονίκη όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ. Από το πρώτο λεπτό του αγώνα η ομάδα του Μιχάλη Καπουρνιώτη επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της. Πίεση σε όλο το γήπεδο ήταν η εντολή του Βολιώτη προπονητή ώστε η ομάδα να εξασφαλίσει τον βασικό στόχο της που ήταν οι δυο βαθμοί. Πέρα από την τρίτη περίοδο όπου η Αναγέννηση πέτυχε περισσότερους πόντους (13-9), και το 25ο λεπτό του αγώνα όπου η διαφορά έπεσε στους 9 πόντους  (42-33), οι Βολιώτισσες δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα στο παιχνίδι.

Στα αξιοσημείωτα αναμέτρησης ήταν πως για ακόμη μια φορά αγωνίστηκαν τρείς νεανίδες παίκτριες (Ντελή, Διαμαντοπούλου και Βογιατζάκη) αλλά και η Χούτα που προέρχεται από τις Κορασίδες. Η Ζήτη συνεχίζει την αποθεραπεία της. Η ήττα αυτή για την Αναγέννηση σήμανε και το τέλος της συνεργασίας με τον τεχνικό Κούκο και καθήκοντα αναλαμβάνει η Τασούλα Μύρβαλη.

Δεκάλεπτα: 10-21, 20-38, 33-47, 40-61
Διαιτητές: Παναγιωτίδης-Λάλα
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ (Μύρβαλη-Αποστολίδου): Μαραγκού, Πετρίδου 2, Νάστου 11(2), Μούρτου 11(1), Τζίκου 4, Ταυροπούλου 2, Καζαντζή Σπ. 2, Βασιλειάδου 8, Βασλαματζή.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 4, Σαρακατσάνη 3(1), Γαλιατσάτου 14, Αγαγιώτη 3(1), Σουλτάνη 16(2), Χούτα, Ντελή, Ζέρβα 9, Βογιατζάκη,  Αγκάνη 2, Διαμαντοπούλου 2, Μπαλλά 8.

Μεγάλο ματς ανάμεσα στον Άρη και τον Παναθλητικό, με τον νικητή να βγαίνει στην παράταση (70-63) και τις παίκτριες των γηπεδούχων να πανηγυρίζουν στο φινάλε! Η κανονική διάρκεια βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 56-56, ωστόσο στον έξτρα χρόνο ο Άρης ήταν καλύτερος κι έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.