Κατέρρευσε στην τέταρτη περίοδο ο Γ.Σ. Βόλου με τους Ικάρους

Ήταν ανώτερος και μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, αλλά τελικά κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Βόλου και έχασε από τους Ικάρους στα Τρίκαλα με 63-52 και μαζί με μέρος των ελπίδων του για την κατάληψη της δεύτερης θέσης, που ενδεχομένως οδηγήσει στην άνοδο, αν ο Γ.Σ. Φαρσάλων ανέβει από τη Γ' στη Β' Εθνική ως τρίτος. Κι αυτό γιατί έμεινε έμεινε ένα βαθμό πίσω από τους Τρικαλινούς, οι οποίοι κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας τους στον Βόλο.

Η ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (13-21), στο δεύτερο στο +9 (25-34), ενώ είχε το προβάδισμα, αν και ελαφρώς μειωμένο, στο 30' (36-41). Όμως, η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους Ικάρους, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 27-11 πήραν το ροζ φύλλο με 63-52.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 25-34, 36-41, 63-52

ΊΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Σδράκας): Παπανδρέου 4 (1), Φούντας 8, Λιβιτσάνος 11, Μέξης 4, Τζιάννης 4, Μπαλωμένος 2, Καλλιάρας 16, Νικολούσιος 10 (2), Μπαρμπαρούσης 2, Τζάνης, Κολότσιος 2.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος):  Ντάκης 4, Ζήσης 3,  Κοντογιάννης, Παυλόπουλος 8, Τσίρος 4, Σιδέρης, Κουρουπάκης 2, Ζαρογιάννης 31 (3)