Για δύο δεκάλεπτα άντεξε η Νίκη (video)

Πάλεψαν φιλότιμα οι καλαθοσφαιριστές της Νίκης Βόλου και για ένα ημίχρονο διεκδικούσαν επί ίσοις όροις το ματς απέναντι στην ισχυρή και φαβορί του ομίλου, ΑΕΛ. Τελικά οι Λαρισαίοι ανεβάζοντας την απόδοση τους στο τρίτο δεκάλεπτο και εξασφαλίζοντας μία διαφορά ασφαλείας σε εκείνη την περίοδο κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 76-100 και παρέμειναν στην πρώτη θέση της Γ’ Εθνικής μπάσκετ ανδρών.

Φοβερή ατμόσφαιρα στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, με τον κόσμο να επιστρέφει στις κερκίδες και να δίνει βροντερό παρών. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους κυανόλευκους στην έδρα τους…

Οι παίκτες του Βασίλη Καραϊσκου μπήκαν παθιασμένα στο ματς και προηγήθηκαν με 8-2 στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Η Λάρισα όμως αντέδρασε και με ένα σερί 9-0 πέρασε μπροστά με 8-11 στο πέμπτο λεπτό.

Η πρώτη περίοδος έληξε 18 -27 υπέρ των φιλοξενουμένων με τους γηπεδούχους πάντως να δείχνουν ότι θέλουν να παλέψουν. Μείωσαν μάλιστα στους έξι (31-37) πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά η ΑΕΛ πήγε ξανά τη διαφορά στους εννιά με την κόρνα της γραμματείας για την ανάπαυλα (42-51).

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Λάρισας κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κούραση των κυανολεύκων, αφού υπάρχουν περιορισμένες λύσεις στο ρόστερ της Νίκης και έτσι έφτασαν τη διαφορά στους είκοσι πόντους (54-74). Κάπου εκεί το παιχνίδι είχε κριθεί και το τέταρτο δεκάλεπτο αποτελούσε τυπική διαδικασία.

Το τελικό 76-100 πραγματικά αδικεί τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλλαν οι παίκτες του Βασίλη Καραϊσκου, ωστόσο η ΑΕΛ, παρουσιάστηκε πραγματικά πανίσχυρη και με ρόστερ μεγαλύτερης κατηγορίας.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 42-51, 54-74, 76-100
Διαιτητές: Ξέρας, Καρακώστας
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Καραΐσκος): Τζίνης 23 (2), Κατσαλής 10 (2), Οικονόμου, Μαστοράκης, Καραθανάσης 1, Τσώλης 9, Λατσίνογλου, Κέτουλας 2, Τάσσος 21, Τοκατλίδης 10.
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 2, Τέλιος 2, Σαριμπαλίδης 22 (6), Τσιλούλης 7 (1), Τσούτσος 22 (3), Μηλιώνης 16 (3), Κονδυλόπουλος 2, Σταυρόπουλος, Μπλιάτζας, Πολίτης 13 (3), Ψάλτου 14, Κόκκας.