Έκανε το 2-1 ο Παναθηναϊκός, 73-58 τον Ολυμπιακό

Σε ένα πολύ συναισθηματικά φορτισμένο παιχνίδι λόγω του θανάτου του Παύλου Γιαννακόπουλου, ο Παναθηναϊκός ήταν φανερά καλύτερος στο ΟΑΚΑ και με τον Όγκαστ να είναι ο παίκτης-κλειδί νίκησε με 73-58 τον Ολυμπιακό και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών. Απαρατήρητη πέρασε η διαιτησία, κάτι που σημαίνει ότι οι Βολιώτες Καρακατσούνης και Δεσλής είχαν πολύ καλή απόδοση.

Στην πρώτη περίοδο και μετά το 8-9 που έκανε ο Σπανούλης, ακολούθησε σερί 10-0 για τον Παναθηναϊκό που έφερε το σκορ στο 18-9, για να σκοράρει και πάλι ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Γουίλτζερ μετά από πεντέμισι λεπτά. Με νέο τρίποντο στην τελευταία επίθεση της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο ο Σπανούλης μείωσε στους τρεις , για να γίνει με 1/3 βολές του Καλάθη (φάουλ και τεχνική ποινή στον Παπανικολάου, που το έκανε και διαμαρτυρήθηκε) το 19-15 στο 10’.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με γκολ-φάουλ του Μακλίν (19-18). Μετά το ισόπαλο 20-20 ακολούθησε ένα επιμέρους 9-2 για τους γηπεδούχους και μάλιστα οι τελευταίοι πέντε πόντοι ήταν αναπάντητοι (το 27-22 με τρίποντο του Λεκάβιτσιους και το 29-22 με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Θ. Αντετοκούνμπο).

Οι πράσινοι έφτασαν στο +8 (32-24 και 34-28), ενώ μετά το 35-28 με τρίποντο στην εκπνοή του Καλάθη διαμορφώθηκε το 38-28 στο πρώτο μέρος υπέρ του Παναθηναϊκού, που θα μπορούσε να φτάσει και σε μεγαλύτερο προβάδισμα, αν δεν είχε το τραγικό 4/11 στις βολές, ωστόσο ήταν εύστοχος στα τρίποντα με 6/10.

Έφτασε και στο +19 ο Παναθηναϊκός

Η αρχή της τρίτης περιόδου έφερε τη μεγαλύτερη διαφορά ως τότε για το «τριφύλλι» (+12, 40-28), ο Ολυμπιακός μείωσε στη συνέχεια στους επτά (44-37 στα 4.53’ με τον Μιλουτίνοφ), ενώ  το 46-37 έγινε με δίποντο τεράστιας κλάσης του Καλάθη. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει και πάλι διψήφια διαφορά με 2/2 βολές του Σίνγκλετον στο 1.11’, αφού ο Αμερικανός είχε 1/2 και έκανε το 50-41, ωστόσο ο Τζέιμς είχε το απόλυτο από τη γραμμή στα 36’’ κι έτσι έγινε το 52-42. Μάλιστα μετά από ασίστ του Τζέιμς ο Αντετοκούνμπο με δύσκολο λέι απ με το αριστερό (φωτό) έγραψε δέκατα πριν ακουστεί η κόρνα το 54-42.

Ξεκινώντας με +12 την τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός, επιχείρησε πατώντας καλύτερα στο παρκέ να αυξήσει τη διαφορά, κάτι που κατάφερε με τρίποντο του Τζέιμς στα 8.04’, πηγαίνοντας στο +15 (59-44). Η ομάδα του Πασκουάλ ήταν ασταμάτητη και στο 33’ με τρίποντο του Καλάθη έφτασε στο+19 (είχε προηγηθεί μία βολή), με το 63-44 να πανηγυρίζεται έξαλλα.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και μείωσε με δυναμική αντεπίθεση στους εννιά στα 3.17’ με τρίποντο του Παπανικολάου. Η μία στις δύο βολές του Μιλουτίνοφ στα 2.11’ έφεραν επανάληψη της διαφοράς (67-58), αλλά ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα ως τη λήξη και κέρδισε ξεφεύγοντας και πάλι με 73-58, κάνοντας το 2-1 στην σειρά των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 35-28, 54-42, 54-42, 73-58

απόδοση: magnesiasports
Last modified onSunday, 10 June 2018 21:41