Άνετα 81-59 τη Νίκαια ο Ολυμπιακός Β.

Με την παρότρυνση και των οργανωμένων οπαδών του που δημιούργησαν θερμή ατμόσφαιρα και φώναξαν αρκετά … ποδοσφαιρικά συνθήματα, λόγω του ότι η αντίπαλος του ήταν η Νίκαια από τη Λάρισα, ο Ολυμπιακός Βόλου κατόρθωσε να πάρει ένα άνετο ροζ φύλλο αγώνα στην πρεμιέρα της Α1 ΕΣΚΑΘ, επικρατώντας με 81-59.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για τον Ολυμπιακό, που πήρε διαφορά δεκατριών πόντων (24-11), ενώ στα επόμενα δύο δεκάλεπτα οι ερυθρόλευκοι έκαναν σωστή διαχείριση και έλεγξαν το παιχνίδι, διατηρώντας την απόσταση που τους χώριζε με τη λαρισινή ομάδα στα ίδια επίπεδα (+12 στο ημίχρονο και +13 στο 30’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, που φρέσκαραν συνεχώς την ομάδα τους, έσφιξαν την άμυνά τους ακόμη περισσότερο και δεχόμενο μόλις οκτώ πόντους και πετυχαίνοντας 17 έφτασαν στο τελικό +22 (81-59). Και οι 11 (εφόσον ο Θέος ήταν άρρωστος) παίκτες πήραν χρόνο συμμετοχής, ενώ να σημειωθεί ότι πρώτος σκόρερ ήταν για τους νικητές ο Παρασκευάς με 23 πόντους, ενώ του αγώνα ο Αθανασόπουλος της Νίκαιας με 31.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 49-37, 64-51, 81-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 21 (3), Γεωργίου 18 (2), Τελλίδης 2, Καφάσης 4, Αχριάνης 2, Βλασταρίδης, Καραθάνος, Λουλούδης 6, Αναστασόπουλος 8, Σκαμάγκας 3 (1), Παρασκευάς 23

ΝΙΚΑΙΑ (Πατάκης): Γαλάνης 3, Αθανασόπουλος 31 (4), Παρασκευόπουλος 2, Κυριακόπουλος 4, Μουστέλης, Μακρίδης, Τουρναβίτης 2, Πολύζος, Ρούσσος, Γουρνάρης, Μπλιάτζας 11 (1), Ζιαβλιάκης, Γίτσας