Τα Λεχώνια το ντέρμπι της "ουράς" στην Α1 ΕΣΚΑΘ

Τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ πανηγύρισαν τα Λεχώνια στο κλειστό Βάκης Παρασκευόπουλος. Συγκεκριμένα επικράτησαν με 60-56 των Νέων Αθλητών Νίκης στο τοπικό ντέρμπι της "ουράς" και ξέφυγαν με δύο πόντους από τον αντίπαλο τους στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ, ωστόσο η ομάδα του Άγη Τζούμα, που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στον πάγκο των Νέων Αθλητών, κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέταρτο δεκάλεπτο, έξι λεπτά πριν τη λήξη. Στο τελευταίο δίλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο. Πιο ψύχραιμη και πιο έμπειρη η ομάδα του Απόστολου Καμακά κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 29-26, 46-40, 60-56

ΛΕΧΩΝΙΑ (Καμακάς): Καγιόπουλος, Μακρόπουλος, Κοντάκης 11, Ροδολάκης 11 (1), Τζηκόπουλος 14 (4), Μπίζιος 4, Μπέτας, Κέτουλας 17, Κλείτσας 3 (1).

ΝΕΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ (Τζούμας): Οικονόμου 7 (1), Καραθανάσης, Γκόσης 11, Καραμανλής 16, Κασαπλέρης 17 (1), Βλάχος, Βασδέκης 5.

Last modified onSaturday, 07 December 2013 19:36