Πάλεψε, αλλά έχασε «στα σημεία» η ΑΕΒΔ

Η Αθλητική Ένωση Βόλου Διμηνίου ταξίδεψε το απόγευμα στην Λάρισα, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον τοπικό Εθνικό, για την δεύτερη φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ, ήταν αρκετά καλή καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά έχασε στο τέλος από τον αντίπαλό της, με σκορ 67-59.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο κι «έχτισαν» μία διαφορά, την οποία στη συνέχεια έχασαν, όταν οι «πορτοκαλί» βρήκαν ρυθμό, από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα, φτάνοντας τον Εθνικό στο σκορ.

Οι δύο ομάδες προχωρούσαν «στήθος με στήθος», με το Διμήνι να παίρνει κεφάλι στο σκορ, κατά το τέλος της τρίτης περιόδου και στις αρχές του τέταρτου. Το ματς εξελισσόταν σε ντέρμπι, με το σκορ στο 38’ να είναι στο 59-59. Ωστόσο, ορισμένες λεπτομέρειες αποσυντόνισαν τους φιλοξενούμενους κι επέτρεψαν στον Εθνικό να πραγματοποιήσει ένα σερί 8-0, το οποίο «κλείδωσε» το ροζ φύλλο για αυτόν και, αυτόματα, την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πλέον, η ΑΕΒΔ στρέφεται στην προετοιμασία της, ενόψει πρωταθλήματος και Α1 ΕΣΚΑΘ, η οποία ξεκινά από αύριο κιόλας, προκειμένου η ομάδα να είναι έτοιμη για τον «μεγάλο στόχο» της παραμονής και καθιέρωσης στην πρώτη τη τάξει τοπική κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 23-15, 37-32, 50-54, 67-59.

Εθνικός Λάρισας: (Σακάρης) Γκουντουβάς , Γουναράς , Καλέντζης , Πιτσαρής 7 (1), Δήμος 4, Ζορμπάς 2, Κρικώνης 24 (3), Λεμπέσης 2, Αργυρόπουλος 10 (2), Γκουντελάκης 2, Κορομηλάς 5 (1), Νασίκας 11.

Α.Ε.Β. Διμηνίου (Λότφι): Στύλλας 3, Κουμπούνης 5 (1),  Αναστασιάδης 9, Καρπέτης 16 (2), Αγαπητός,  Ρόσσιος 7, Τσίγκος 2,  Αποστολίδης , Ξυπνητός 9 (2), Βλάχος 3 (1), Χαρχαρής 5.

Last modified onSunday, 16 October 2016 02:24