Κυανόλευκη επίδειξη δύναμης, 74-42 η Νίκη την ΑΕΒΔ

Επιθετική προσπάθεια του Μπόγδανου μπροστά στον Ρόσσιο Επιθετική προσπάθεια του Μπόγδανου μπροστά στον Ρόσσιο

Η Νίκη Βόλου ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ, αφού επιβλήθηκε της Αθλητικής Ένωσης Βόλου Διμηνίου με σκορ 74-42, στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νέας Ιωνίας.

Η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα, πέρα από κάποια μικρά χρονικά διαστήματα νευρικότητας στην αρχή του αγώνα και του δεύτερου μέρους, ήταν πολύ ανώτερη του αντιπάλου της, επιβάλλοντας τον ρυθμό της απέναντι σε ένα Διμήνι, που λόγω άγχους και απειρίας έκανε κακό παιχνίδι.

Οι κυανόλευκοι έκαναν εύκολη τη ζωή τους από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όταν με πολύ καλή αμυντική λειτουργία κράτησαν τον αντίπαλό τους χαμηλά στο σκορ και πήραν διαφορά ασφαλείας με το τέλος του (+19, 36-17).

Η διαφορά αυτή έμεινε ακλόνητη μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (53-33) και στο τελευταίο διαδικαστικό δεκάλεπτο, η Νίκη έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της, πραγματοποιώντας ένα επιμέρους σκορ 21-9. Έτσι η τελευταία κόρνα της γραμματείας βρήκε τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα «ροζ φύλλο» με 32 πόντους διαφορά (74-42).

Τα δεκάλεπτα: 18-6, 36-17, 53-33, 74-42

Νίκη Βόλου (Πρέκας): Τζίνης 2, Κοντογιάννης, Δελιόπουλος 2, Παπούλιας 13 (1), Γιωτόπουλος 8 (1), Μπόγδανος 18 (1), Τσαβές 2, Βλήτσιος 10, Τσώλης 14, Διγενής 4, Μαυροφώτης, Τοκατλίδης 1

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 7 (1), Τσίγκος 2, Αναστασιάδης, Καρπέτης 13, Ιωαννίδης 5, Πανταζής 5 (1), Ρόσσιος 5, Αποστολίδης 5 (1), Κουμπούνης, Βλάχος, Αγκρής, Χαρχαρής

Last modified onSunday, 30 October 2016 01:22