Διπλό της Σκιάθου στη Σούρπη, 1-0 τον Αίαντα

• Published in ΕΠΣΘ

Στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος της Α' ΕΠΣΘ, με 32 βαθμούς, προωθήθηκε η Σκιάθος μετά το διπλό σήμερα, Σάββατο, στη Σούρπη με 0-1 επί του Αίαντα, ο οποίος έμεινε όγδοος με 28 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Αίας απείλησε πρώτος στο 30', με ένα μονοκόμματο σουτ του Τσόγκα, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Νικολαΐδης. Επίσης στο 43', ο Αίας απείλησε ξανά με αξιώσεις, όταν ο Χειλάς βρέθηκε εντός περιοχής, επιχείρησε το αριστερό σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Στην αρχή της επανάληψης, η Σκιάθος πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κι έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθεί. Αρχικά στο 53', την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έλιο Πρίφτι απομάκρυνε με εντυπωσιακή εκτίναξη στη δεξιά του γωνία ο Χαλάτσης, ενώ ένα λεπτό αργότερα, η κεφαλιά του αμυντικού του Αίαντα, Πλαβού, στην προσπάθειά του να απομακρύνει μία επικίνδυνη σέντρα, κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας της ομάδας του. Στο 61', η Σκιάθος έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία για το 0-1. Ο Ορέστης Χυσάι κινήθηκε όμορφα από τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα, με τον Αλικά να πλασάρει στην κίνηση και τον Χαλάτση να πραγματοποιεί μία ακόμα δύσκολη επέμβαση, απομακρύνοντας την μπάλα, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.

Τελικά, το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 63'. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Έλιο Πρίφτι, ο Νασιάκος πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στον Τάσσο, πλάγια δεξιά εντός περιοχής, ο οποίος πλάσαρε σωστά, γράφοντας το 0-1.

Από 'κει και πέρα, ο Αίας είχε τον έλεγχο, προσπάθησε να προσεγγίσει στα εναπομείναντα λεπτά την αντίπαλη εστία, με την Σκιάθο, όμως, να αμύνεται πολύ καλά και να κάνει σωστή διαχείριση του παιχνιδιού, κρατώντας το υπέρ της 1-0 μέχρι το τέλος, δίχως να απειληθεί ιδιαίτερα.