Στην οκτάδα η εθνική μας ομάδα

• Published in Πόλο

Τέσσερις νίκες σερί μετράει η Εθνική ομάδα πόλο των Ανδρών και έπεται συνέχεια. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκη τη Νότιο Αφρική με 13-5 και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος υγρού στίβου που διεξάγεται στη Βαρκελώνη. Στο πρώτο ημίχρονο, η Νότιος Αφρική έβαλε δύσκολα στην Εθνική ομάδα, η οποία δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Αυτό όμως δεν ήταν δυνατό να αλλάξει την ροή των πραγμάτων αφού η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν τεράστια και παρά το γεγονός πως οι Νοτιοαφρικάνοι ισοφάρισαν δύο φορές, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με δύο συνεχόμενα γκολ του Γούνα πήρε το προβάδισμα με 6-4 στο τέλος του δευτέρου οκταλέπτου. Στο δεύτερο μέρος όμως, οι διεθνείς παρουσιάστηκαν αρκετά πιο συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση και πήρα νωρίς νωρίς διαφορά ασφαλείας (10-4). Κολόμβος και Φουντούλης ανέλαβαν το έργο του τρίτου οκταλέπτου. Στην τελευταία περίοδο όλα είχαν κριθεί και ο Σάκης Κεχαγιάς είχε την δυνατότητα να δώσει ανάσες στους παίκτες του ενόψει του προημιτελικού της Τρίτης (30/7) όπου και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Ουγγαρία-Καζακστάν.
Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-2, 4-0, 3-1
Ελλάδα: Γούνας 3, Βλαχόπουλος 2, Αφρουδάκης 2, Μουρίκης, Κολόμβος 2, Φουντούλης 2, Μυλωνάκης