Νίκησε με 3-2 τη Σκιάθο ο Πρωτεσίλαος στον Πτελεό

• Published in ΕΠΣΘ

Σε εξ' αναβολής παιχνίδι της Α' ΕΠΣΘ, το μεσημέρι της Τετάρτης στον Πτελεό, ο Πρωτεσίλαος κέρδισε την Σκιάθο με 3-2, σε ένα όμορφο, "ανοικτό" ματς, εξαιτίας και της έλλειψης βαθμολογικής πίεσης. Σκόρερ για τους νικητές οι Μαρμαρινός (1'), Παναγιώτου (30') και Παπαδόπουλος (33'), σκόραραν για την αξιόμαχη Σκιάθο οι Αλικά (15') και Νασιάκος (65'). Πολλές οι απουσίες του Πρωτεσίλαου, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων κάποιων αθλητών, πέντε παίκτες από την δεύτερη ομάδα χρησιμοποίησε στο αρχικό του σχήμα ο Γιώργος Καλλιακούδας, από πλευράς Σκιάθου.

Ο Πρωτεσίλαος ξεκίνησε ιδανικά το ματς, σκοράροντας 30 δευτερόλεπτα μετά το εναρκτήριο λάκτισμα, με όμορφο πλασέ του Μαρμαρινού. Στο 15', όμως, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, όταν ο Αλικά βρέθηκε εντός της μεγάλης περιοχής με την μπάλα στα πόδια και σούταρε δυνατά, "γράφοντας" το 1-1.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια και μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες στ' αποδυτήρα για την ανάπαυλα σκόραραν δύο τέρματα και πήραν σημαντικό προβάδισμα για το τρίποντο. Αρχικά στο 30', Παναγιώτου και Παπαδόπουλος συνεργάστηκαν άψογα, με τον πρώτο να "νικά" τον Τσάκο για το 2-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον Παναγιώτου να "σερβίρει" και τον Παπαδόπουλο να σκοράρει, κάνοντας τρία τα τέρματα της ομάδας του.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ισορρόπησε, με την Σκιάθο να βγαίνει μπροστά, προκειμένου να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση, αλλά το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει στο 65' με ένα σουτ του Νασιάκου εκτός περιοχής.

Πρωτεσίλαος (Μπίλης): Τίτας, Λεϊμονής, Λάμπος Α., Μιχόπουλος, Χολέβας, Κόρκος Κ., Σούζης, Κόρκος Θ. (46' λ.τρ. Σιαμανίκος), Μαρμαρινός (80' Σούσχο), Παναγιώτου, Παπαδόπουλος

Σκιάθος (Καλλιακούδας): Τσάκος, Τουρναβίτης, Νασιάκος (70' λ.τρ. Αρμάντο), Έλιο Πρίφτι, Τσάκας, Τζούλιο (65' Έντρι), Άλεξ Τζελάι (75' Αμπντελάι), Κριστιάν Τζελάι, Φιλιππούλης, Αλικά (80' Σέρτζιο), Σιδηρόπουλος