Νίκη δια χειρός Τσώλη

Τα εύκολα… δύσκολα έκανε η Νίκη στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, που ευτυχώς έστω και στην παράταση κατάφερε να κερδίσει τον ουραγό Πανεδεσσαϊκό και να κατακτήσει την πολυπόθητη νίκη για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής μπάσκετ. Το παιχνίδι τελείωσε με σκορ  94-89 , ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε στο 83-83. Δια χειρός Τσώλη, που πέτυχε κρίσιμους πόντους στην παράταση, οι κυανόλευκοι κατάφεραν να πανηγυρίσουν στο τέλος.

Οι κυανόλευκοι, ενώ στα δύο πρώτα δεκάλεπτα έδειξαν να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι, στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο, χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν το ματς.

Η ομάδα του Βασίλη Καραϊσκου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο τέταρτο λεπτό προηγήθηκε με 10-3. Ανεβάζοντας συνεχώς ρυθμό έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 29-16 δείχνοντας ότι τα πράγματα θα ήταν εύκολα γι αυτή.

Έτσι πίστευαν όλοι μέχρι την ανάπαυλα όταν και το σκορ ήταν στο 54-39 με τους κυανόλευκους να μην νιώθουν πίεση από τους αντιπάλους τους. Από την τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια κόπωσης. Έτσι αρχικά η διαφορά μειώθηκε στους οκτώ (69-61) με το τέλος της.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι παραλίγο να χριστούν αυτόχειρες. Ο Πανεδεσσαϊκός ισοφάρισε σε 82-82 δύο λεπτά πριν τη λήξη και τότε όλοι «πάγωσαν» στο κλειστό της Νέας Ιωνίας. Όλα έδειχναν ότι τα πράγματα δυσκόλευαν και τελικά στο υπόλοιπο οι δυο ομάδες πέτυχαν από έναν πόντο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση…

Πόντο, πόντο πήγαινε το παιχνίδι και στην παράταση. Δύο λεπτά πριν τη λήξη το σκορ ήταν 85-85 με τις δυο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Η Νίκη πέρασε μπροστά με 87-85 με δύο βολές του Τοκατλίδη. Ο Παναγιώτης Τσώλης έκανε το 89-85 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη, ενώ ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του για να γράψει το 92-89, αφού προηγουμένως είχαν καταφέρει και πάλι να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι. Στο τρίποντο του Τσώλη όμως δεν είχαν απάντηση και έτσι η Νίκη πανηγύρισε ένα σημαντικό ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 54-39, 69-61, 83-83 (κ.α.), 94-89 (παράταση)
Διαιτητές: Μπίκης, Γραϊκός
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Καραΐσκος): Τζίνης 27 (1), Κατσαλής 9 (3), Οικονόμου 1, Καραθανάσης, Μπίζιος, Τσώλης 27 (1), Κέτουλας 7, Τάσσος 18, Τοκατλίδης 5.
ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Αναστασιάδης): Τοκατζόγλου 3 (1), Σπανός 2, Κληντσάρης 2, Δημητρόπουλος 17 (1), Καρνάβας 15, Χρήστου 1, Τσάνης 14 (3), Στρέπκος 5, Μακρόπουλος 20 (3), Παζάρκας, Θεοδώρου 10 (1).

Last modified onSunday, 07 December 2014 22:04