Νίκη ψυχολογίας για τα κορίτσια του Ολυμπιακού Βόλου

Μια ακόμη σημαντική νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός Βόλου για την Α2 Εθνικής κατηγορία των γυναικών στο μπάσκετ. Οι ερυθρόλευκες του Μιχάλη Καπουρνιώτη μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και από την αρχή έλεγξαν το ρυθμό, φτάνοντας στη επικράτηση με 60-50 απέναντι στην Πυλαία.   Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να διαμορφώνεται στο 21-11,  ενώ το ημίχρονο έκλεισε με την βολιώτικη ομάδα να προηγείται με 16 πόντους διαφορά.   Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκες βρέθηκαν να προηγούνται με 22 πόντους για να μειώσουν οι φιλοξενούμενες στο τέλος του αγώνα στους 10 πόντους.   Αξίζει να σημειωθεί πως η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 10 πόντους…  40’’πριν την λήξη του αγώνα το σκορ ήταν 58-50  και με καλάθι της Αγκάνη διαμορφώθηκε  το τελικό 60-50.

H τεχνική ηγεσία βλέποντας πως το παιχνίδι είναι υπό τον έλεγχο της ομάδας του Βόλου, “μοίρασε”  τον  χρόνο συμμετοχής με τις Ζέρβα, Κυριατζίδου,  Γαλιατσάτου και Σουλτάνη να αγωνίζονται λιγότερο χρόνο καθώς καμία δεν ξεπέρασε τα  30λεπτά συμμετοχής. Η Ζέρβα αγωνίστηκε από το ξεκίνημα του αγώνα  και μόνο για 6΄λεπτά, η Κυριατζίδου 23λεπά, η Γαλιατσάτου  22λεπτά ενώ η  Σουλτάνη 29 λεπτά. Έτσι αρκετό χρόνο συμμετοχής έλαβαν οι νεαρές αθλήτριες της ομάδας Χούτα, Ντελή, Διαμαντοπούλου και Αρτεμισίου.  Ήταν μία επαγγελματική νίκη για τις Βολιώτισσες την ώρα που η Ζήτη παραμένει εκτός 12αδας καθώς είναι τραυματίας. Η αθλήτρια του Ολυμπιακού Βόλου θα απουσιάσει σίγουρα και για τα επόμενα δυο ματς και θα επιστρέψει στις υποχρεώσεις της ομάδας από τη νέα χρονιά.  Μεσολαβούν δυο αναμετρήσεις στις 6/12  και στις  13/12, ακολουθεί η  διακοπή , με την επιστροφή να τοποθετείται χρονικά στις 10 Ιανουαρίου. Το θετικό για την ομάδα του Βόλου, είναι ότι στον δεύτερο γύρο οι ερυθρόλευκες θα αντιμετωπίσουν εντός έδρας Άρη, Ολύμπια και Παναθλητικό .

Δεκάλεπτα: 20-11, 36-21, 51-32, 60-50
Διαιτητές: Παπαθωμά-Λελούδας

Ολυμπιακός Βόλου: (Καπουρνιώτης – Μπορινός) Κυριατζιδου 12(1), Σαρακατσάνη 5(1), Γαλιατσάτου 13(2), Αγαγιώτη 4, Σουλτάνη 11, Ζέρβα 5, Χούτα, Αρτεμισίου, Ντελή, Διαμαντοπούλου, Μπαλά 8, Αγκάνη 2,
Πυλαία: (Χρύσα Λίτσου) Γρηγοριάδου, Νταμπη 17(1), Δραγκόλα, Λάλου 16(1) Παπαδάκη 4, Τσουρλίδη,  Τζήμου 13, Σταματέλου

Last modified onSunday, 29 November 2015 20:06