Πάλεψε για την ανατροπή, αλλά έχασε με 75-81 από την ΤΣΣΚΑ

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 18 πόντους διαφορά, ο Ολυμπιακός βρήκε το σθένος για να αντεπιτεθεί στην τελευταία περίοδο και να φτάσει στο μείον 4, αλλά τελικά έχασε με 81-75 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της Euroleague.

Ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε τους 13 από τους 26 πόντους του στην 1η περίοδο, ενώ οι Βασίλης Σπανούλης (14π.) και Κιμ Μπιρτς (10π.) σημείωσαν επίσης διψήφιο νούμερο πόντων. Ο τραυματίας Ερικ Γκριν σημείωσε 8 πόντους στα 19 λεπτά που αγωνίστηκε με ένεση. Αν και οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να μειώσουν σε 73-77 προς το τέλος, η ΤΣΣΚΑ έδειξε σοβαρότητα και απέτρεψε τον Ολυμπιακό να την «πιάσει» στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα ριμπάουντ, αν και έχασαν κρίσιμα αμυντικά, ήταν ο μοναδικός στατιστικός τομέας που υπερίσχυσαν οι «ερυθρόλευκοι»,  αλλά δεν αποδείχτηκαν αρκετ, για να σταματήσουν την «καυτή» περιφερειακή «τριπλέτα» των Ντε Κολό (23π.) Τζάκσον (15π.), και Τεόντοσιτς (10π.), αλλά και τους εξαιρετικούς Βορόντσεβιτς (11π.), Χάινς(13π.) στη ρακέτα.

Μετά το 21-25 της πρώτης περιόδου, η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, που στο ημίχρονο είχε φτάσει στο +16 (28-44). Στην 3η περίοδο η τιμή της διαφοράς παρέμενε σε διψήφιο νούμερο (51-66 στο 30΄)… όπως και τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού (15 έναντι 7 της ΤΣΣΚΑ), ενώ έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες για τη διαιτησία, που ανεχόταν το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενουμένων.

Ο Ολυμπιακός τα έδωσε όλα στην 4η περίοδο για να μειώσει τη διαφορά, με τον Πρίντεζη να γράφει το 60-72, 4 λεπτά πριν τη λήξη, ενώ ο Γκριν έριξε τη διαφορά και στους 10, 62-72. Με εναπομείναντα χρόνο 2.25", ο Γιώργος Πρίντεζης έφερε τον Ολυμπιακό και στο -9, 66-75, αλλά ο Νάντο ντε Κολό σε μακρινό σουτ αποδείχτηκε εύστοχος (66-77). Με Ερικ Γκρικ και Πρίντεζη οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 73-77.

Υπολειπόταν ένα λεπτό, αλλά ο Χάινς κέρδισε το φάουλ, ευστόχησε και στις δύο βολές (73-79), ενώ μετά από ένα κόψιμο του Βορόντσεβιτς στον Παπανικολάου, στη γραμμή του φάουλ πήγε ο Ντε Κολό, που έκανε με 2/2 το 73-81. Οι γηπεδούχοι είχαν αποδεχτεί πλέον την ήττα τους και ο Κώστας Παπανικολάου ήταν αυτός που σημείωσε το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού (75-81).

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Γιαβόρ (Σλοβενία), Μογκούλκοτς (Τουρκία)

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 28-44, 51-66, 75-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (1), Μπιρτς 10, Γιανγκ, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 14 (1), Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 26 (2), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 2, Λοτζέσκι

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 23 (2), Τεόντοσιτς 10 (2), Ογκάστιν 2, Φριτζόν, Τζάκσον 15 (3), Αντόνοφ 3 (1), Βορόντσεβιτς 11 (2), Χίγκινς 2, Κριάπα, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 13

Last modified onFriday, 04 November 2016 00:03