Έχασε ματς και Ζήτη ο Ολυμπιακός Βόλου

Ο Ολυμπιακός Βόλου φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ το μεσημέρι της Κυριακής στο ΕΑΚ, για την 17η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ Γυναικών, με τις ερυθρόλευκες να έχουν πολύ καλή απόδοση, αλλά τελικώς να "λυγίζουν" από τον δυνατό αντίπαλό τους, ηττώμενες με σκορ 76-82. Αρνητικό σημείο αναφοράς της αναμέτρησης ο σοβαρός τραυματισμός της Ζήτη στον αστράγαλο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την παίκτρια να φεύγει για το νοσοκομείο και να επιστρέφει αργότερα με το πόδι της στον γύψο (ΦΩΤΟ).

Η ομάδα των Καπουρνιώτη και Μπορίνου δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, επιτρέποντας στον ΠΑΟΚ να δημιουργήσει μία διαφορά δέκα πόντων υπέρ του, μέχρι το 9' (16-26), η οποία "ψαλιδίστηκε" από τον Ολυμπιακό, μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (20-26).

Καλός ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και τον Ολυμπιακό να ακολουθεί σταθερά τις Θεσσαλονικείς στο σκορ, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες "στα ίδια" ακριβώς με τα πρώτα 10' (36-42), με το μείον έξι να διατηρείται για τις ερυθρόλευκες.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, οι ισορροπίες άλλαξαν, με τις γηπεδούχες να κάνουν τη αντεπίθεσή τους και να μειώνουν στον πόντο στο 18' (54-55). Ο ΠΑΟΚ, όμως, ως ποιοτικότερος κι πιο έμπειρος βρήκε ξανά τον τρόπο να φτάσει την υπέρ του διαφορά στους έξι μέχρι το 30' (60-66) και να "καθαρίσει" το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, όπου με ένα επιμέρους σκορ 10-2 έστειλε τη διαφορά στους 14 πόντους (62-76). Ακόμα και σε αυτό το χρονικό σημείο, όμως, ο Ολυμπιακός δεν "παρέδωσε τα όπλα" και ξαναπλησίασε, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη (70-76), με το τρίποντο της Λήμουρα από τη γωνία στο 38' να "σκοτώνει" τις όποιες ελπίδες των ερυθρολεύκων για ανατροπή.

Τελικό σκορ 76-82, με τον νικητή ΠΑΟΚ να φτάνει τις εννιά νίκες, την ώρα που ο Ολυμπιακός έμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας, με ρεκόρ 4-13. Κορυφαίες για τις νικήτριες ήταν οι Μάλαρντ και Λιούις, οι οποίες έκαναν double-double (22 πόντους με 12 ριμπάουντ η πρώτη, 25 πόντους με 11 ριμπάουντ η δεύτερη). Διασωθείσες για τις ερυθρόλευκες οι Ούιλιαμς (27 πόντους, 9 ριμπάουντ) και οι Άντριους (21 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 36-42, 60-66, 76-82

Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου, Διαμαντοπούλου, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 8 (1), Σουλτάνη 8, Αγαγιώτου, Άντριους 21, Ζέρβα, Ζήτη 2, Ουίλιαμς 27 (9 ριμπάουντ), Ε. Κωτούλα, Δεληγιάννη 10

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Φ. Κωτούλα 5 (1), Λήμουρα 5 (1), Μαγαλιού 9 (2), Κατσαμούρη, Μάλαρντ 22 (12 ριμπ.), Κουλουμπή, Κριμίλη, Ταρπάκου 2, Τράντα 2, Λιούις 25 (1τρ., 11 ριμπ.), Καρακούλα, Αλμπάνεζ 12 (2)