Συνεχίζει την "τρελή" της πορεία η Νίκη, 8-7 την Ηλιούπολη

• Published in Πόλο

Με "σπασμένα φρένα" η Νίκη Βόλου συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στο πρωτάθλημα της Α2 πόλο Ανδρών, κερδίζοντας το μεσημέρι της Κυριακής τον Γυμναστικό Σύλλογο Ηλιούπολης στο Κολυμβητήριο "Βασίλης Πολύμερος" με 8-7, παραμένοντας σε τροχιά πλέι-οφ.

Η ομάδα του Δημήτρη Μπλάνα δεν πτοήθηκε από το 1-2 εις βάρος της, στο πρώτο οκτάλεπτο, έφερε το ματς στα ίσια μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (4-4) κι εκμεταλλεύτηκε, για ακόμα ένα παιχνίδι την παραδοσιακά εξαιρετική της τρίτη περίοδο. Εκεί, με επιμέρους σκορ 3-0, κατάφερε να προηγηθεί με 7-4 και να κάνει τη ζωή της πιο εύκολη στο τελευταίο οκτάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι σ' αυτό έβγαλαν αντίδραση, προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους, όμως, να κρατούν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος και να παίρνουν ακόμα μία σημαντική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιαβαρίδης, με τρία τέρματα, άξιοι συμπαραστάτες του οι επίσης σκόρερ Θεοδωρόπουλος (2), Γλούμης (2) και Δανιήλ.

Η Νίκη, με αυτό το αποτέλεσμα, παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, εννιά πόντους μπροστά από τον πέμπτο ΟΦΘ, ο οποίος, αν ολοκληρωνόταν το πρωτάθλημα τη δεδομένη χρονική στιγμή, θα έμενε εκτός πλέι-οφ.