Μεγάλη νίκη επί της πρωταθλήτριας Νίκαιας για την Αργώ

Στο φινάλε του πρωταθλήματος για τη Β’ Εθνική γυναικών στον όμιλο της ΕΣΠΕΚΕΛ η Αργώ επικράτησε στο Β. Παρασκευόπουλος μετά από συγκλονιστικό αγώνα της πρωταθλήτριας Νίκαιας με 3-2 σετ, με τις Βολιώτισσες να καταλαμβάνουν τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία με τη 10η συνεχόμενη νίκη τους σε μία εξαιρετική χρονιά γι’ αυτές.

Το ματς είχε συναρπαστική εξέλιξη, με τη Νίκαια να προηγείται με 0-1 σετ, τις γηπεδούχες του Βαγγέλη Σταθόπουλου να κάνουν την ανατροπή με 2-1, ενώ μετά την ισοφάριση από τις φιλοξενούμενες σε 2-2, η Αργώ πήρε και το καθοριστικό πέμπτο σετ με 15-8 και οι παίκτριές της το πανηγύρισαν σα να πήραν πρωτάθλημα. Την ίδια στιγμή ο κόσμος στην κερκίδα φώναζε «Νάτοι, νάτοι οι πρωταθλητές». Ο απολογισμός της Αργούς ήταν 14 νίκες και 4 ήττες και της Νίκαιας 16 νίκες και 2 ήττες.

Να σημειωθεί ότι λόγω του συγκεκριμένου αγώνα το ματς για τα πλέι οφ της Α1 ΕΣΚΑΘ Γ.Σ. Βόλου-Ίκαροι άργησε κατά 52 λεπτά.

Τα σετ: 18-25, 25-19, 25-21, 19-25, 15-8

Η σύνθεση της Αργούς: Τσαντοπούλου, Σταυρακοπούλου, Γάκη, Χαρχαρή, Γεωργολοπούλου, Καλαποδά, Γερολυμάτου, Φιλιππίδη, Σουφλή, Τσιτσιγιάννη, Ζαφειρίου, Χειμάρα

Last modified onSaturday, 29 April 2017 19:56