Μετάλλια κι επιτυχίες για την κολύμβηση του ΟΕΑΝΑΒ

Πέντε μετάλλια κι αξιόλογες επιδόσεις ήταν ο απολογισμός για τους κολυμβητές και κολυμβήτριες της αγωνιστικής ομάδας του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. στα πανελλήνια πρωταθλήματα κολύμβησης που διεξήχθησαν τον Ιούλιο.

Οιωνός των νέων επιτυχιών το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων, Παίδων-Κορασίδων Μαραθώνιας κολύμβησης, που διεξήχθη στην πόλη Τενέρο της Ελβετίας στις 10/11 Ιουλίου.
Ο διεθνής αθλητής του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β., Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου, αποδείχθηκε άξιος εκπρόσωπος των εθνικών μας χρωμάτων και κατέλαβε την 6η θέση στα 5χλμ Παίδων, ανάμεσα σε 34 αθλητές από όλη την Ευρώπη.
Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Παμπαίδων/Παγκορασίδων Α & Β που διεξήχθη στην Πάτρα, οι «μικροί» της αγωνιστικής ομάδας Κωνσταντίνος Λιβογιάννης, Μελπομένη Παπαδημητρίου, Δημήτρης Εμβαλωτής, Δέσποινα Ντόντη και Σταύρος Κόπανος, διέπρεψαν σημειώνοντας πολύ καλές επιδόσεις.
O Κωνσταντίνος Λιβογιάννης κατέκτησε τρία μετάλλια και συγκεκριμένα, αργυρό μετάλλιο στα 400μ ελεύθερο, χάλκινο μετάλλιο στα 200μ ελεύθερο και χάλκινο μετάλλιο στα 1500μ ελεύθερο στην κατηγορία Παμπαίδων Α.
Η αθλήτρια Μελπομένη Παπαδημητρίου κατέλαβε την 4η θέση στα 400μ ελεύθερο, την 5η θέση στα 200μ ελεύθερο και την 6η θέση στα 800μ ελεύθερο στην κατηγορία Παγκορασίδων Α.
Πολύ καλή εμφάνιση με σημαντική βελτίωση στις επιδόσεις τους σημείωσαν και οι:
Δημήτρης Εμβαλωτής στα 50μ ελεύθερο (14ος ανάμεσα σε 44 αθλητές), 50μ πεταλούδα (18ος ανάμεσα σε 31 αθλητές), και 100μ πεταλούδα Παμπαίδων Β (20ος ανάμεσα σε 38 αθλητές), Δέσποινα Ντόντη, στα 50μ ελεύθερο, 100μ ελεύθερο και 100μ ύπτιο Παγκορασίδων Β, Σταύρος Κόπανος, στα 100 και 200μ πρόσθιο, Παμπαίδων Α.
Συνέχεια των επιτυχιών στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων, Εφήβων-Νεανίδων που διεξήχθη στις 16-17 Ιουλίου, στη Θεσσαλονίκη με τους αθλητές Κωνσταντίνο Χατζηγεωργίου και Ορέστη Σκυργιάννη να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους.
Ο Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου κατέκτησε 2 μετάλλια και συγκεκριμένα, αργυρό στα 800μ ελεύθερο, αργυρό στα 1500μ ελεύθερο και επίσης την 8η θέση στα 400μ ελεύθερο στην κατηγορία Παίδων,
Ικανοποιητικές επιδόσεις σημείωσε ο Ορέστης Σκυργιάννης στα 200μ μικτή ατομική (18ος ανάμεσα σε 46 αθλητές), και 400μ μικτή ατομική (18ος ανάμεσα σε 32 αθλητές), και στα 200μ πρόσθιο στην κατηγορία Παίδων.

Στη φωτογραφία ο προπονητής Κώστας Σουρμενίδης με τους αθλητές Κωνσταντίνο Λιβογιάννη, Μελπομένη Παπαδημητρίου, Δημήτρη Εμβαλωτή, Δέσποινα Ντόντη και Σταύρο Κόπανο.