Logo
Print this page

Ξεκίνημα δεύτερου γύρου με ήττα για τον Κένταυρο Αγριάς

Ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας Ανδρών του χάντμπολ και ο Κένταυρος Αγριάς γνώρισε την ήττα στον σαββατιάτικο (20/1) αγώνα στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου με σκορ 20-25 από τον Λεωνίδα Αγ. Αναργύρων, μία καλύτερη και φιλόδοξη ομάδα, η οποία μέχρι τώρα βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και διεκδικεί την είσοδο της στο final four  ανόδου για τη μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα του Κενταύρου, παρά τη σημαντική απουσία του Παναγιώτη Ζωναρόπουλου, μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι προηγούμενη στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Η ομάδα των Αγ. Αναργύρων ισορρόπησε σιγά-σιγά και πήρε ελαφρύ προβάδισμα στο 20ο λεπτό (6-8), το οποίο και αύξησε στο 25' σε 7-12, αλλά μέχρι το ημίχρονο ο Κένταυρος μείωσε σε 9-12.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η μαγνησιώτικη ομάδα προσπάθησε να είναι κοντά στο σκορ αγωνιζόμενη με σθένος, αλλά ο Λεωνίδας με τους Μακρυγιάννη και Καραμαγκέλα έβρισκε λύσεις επιθετικά, διατηρώντας το προβάδισμα και παίρνοντας τελικά τη νίκη με τελικό σκορ 20-25.

Γεγονός είναι πως φίλοι του αθλήματος παρακολούθησαν ένα ενδιαφέρον παιχνίδι με πολύ καλές φάσεις εκατέρωθεν, ενώ οι παίκτες του Κενταύρου, παρά τα φετινά προβλήματα, προσπάθησαν για το καλύτερο. Συγκινητική είναι η προσπάθεια του αρχηγού της ομάδας, Διονύση Κρατήρα, ο οποίος αν και τραυματίστηκε στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου (ράγισμα στον αντίχειρα) συνέχισε την προσπάθεια μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.  Επόμενος αγώνας για την ομάδα του Κενταύρου, την ερχόμενη Κυριακή με την ομάδα της Ο.Φ.Ν. Ιωνίας στην Αθήνα.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 3-4, 5-7, 6-8, 7-12, 9-12 (ημίχρονο), 10-14, 12-15, 14-17, 16-20, 17-22, 20-25

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ (Γιάννης Ζήκος): Κρατήρας (5), Μακρής (5), Κουρίδης, Δρενοβιάδης (1), Κισκήρας, Οικονόμου (1), Καρανάσιος (3), Καραπαναγιωτίδης, Κρανιώτης (3), Καπότας, Μιχαηλίδης, Σαμαράς, Αρβανιτίδης (2).

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ: Μακρυγιάννης (7), Παράσχης (3), Προκοπίου, Μανδυλαράς, Ξηρός, Τσέλος, Οικονομίδης (2), Σοφικίτης, Λεμπέσης (3), Γκίκας (2), Γιαννακούρας, Θάνος (3), Βασιλείου, Καραμαγκέλας (5).