Ήττα παρά την καλή εμφάνιση για τον Κένταυρο Αγριάς

• Published in Handball
Την ήττα γνώρισε η ομάδα χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς, με σκορ 24 - 28, από την ομάδα του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στον σαββατιάτικο αγώνα (28/1) της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών.  Οι νεαροί αθλητές του Κενταύρου, παρά τις σημαντικές ελλείψεις των Ζωναρόπουλου και Μακρή, παρουσιάστηκαν στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου με ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο, σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας του β' γύρου με τον Θρίαμβο Αθηνών, και πάλεψαν στα ίσια μέχρι το 50ο λεπτό απέναντι σε μια πολύ καλή και ανταγωνιστική ομάδα, όπως αυτή του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (ποτέ κάποια ομάδα δεν πήρε προβάδισμα πάνω από δύο τέρματα), με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο με 12 - 12. Στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, η εξέλιξη του αγώνα ήταν ίδια. Στο χρονικό εκείνο σημείο, ο Κένταυρος δεν εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπεροχή (με την αποβολή του Αντωνόπουλου), αντίθετα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17 - 19.
Έτσι φτάσαμε μέχρι το 51ο λεπτό με το σκορ να είναι 21 - 22 για τον Ιωνικό. Στο χρονικό εκείνο σημείο ο Ιωνικός έχοντας περισσότερες δυνάμεις και εμπειρία, πήρε σαφές προβάδισμα, για να πετύχει τη νίκη με 24 - 28.

Οι νεαροί αθλητές του Κενταύρου Αγριάς, παρά την ήττα, υπέρβαλαν εαυτόν, είχαν εξαίρετες επιθετικές ενέργειες, ενώ σε εξαίρετη μέρα για μία ακόμη φορά ήταν και οι δύο τερματοφύλακες της ομάδας.

Πεντάλεπτα: 2 - 2, 3 - 4, 6 - 4, 7 - 6, 10 - 9, 12 - 12 (ημχ.), 13 - 13, 16 - 16, 18 - 19, 21 - 22, 22 - 25, 24 - 28
Πέναλτι: 2/4 - 2/2/
Δίλεπτες: 4 - 4

Κένταυρος Αγριάς: Κρατήρας, Κουρίδης (2), Δρενοβιάδης, Χούστης, Οικονόμου, Σκετόπουλος (2), Καρανάσιος (2), Μιχαηλίδης, Καραπαναγιωτίδης, Ασαρίδης (4), Νούλης (4), Μιμίκος (8), Σαμαράς, Αστέρης (2).
Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας: Κυρκίτσος, Μαρκοπουλιώτης, Κώστας, Αποστολίδης, Γιαννόπουλος (7), Αντωνιάδης (1), Αντωνόπουλος (7), Μπίλος (1), Μπιτόπουλος (4, Μαραγκός, Τσομπανίδης (1), Παναγιώτου, Βεζύρης (4), Μαυροφρύδης (3), Καψάλης
Last modified onTuesday, 31 January 2017 12:05