Νέα σημαντική νίκη για τον Κένταυρο Αγριάς, 30-27 τον Έσπερο

• Published in Handball

Ακόμα μία σημαντική νίκη πέτυχε  η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς, κερδίζοντας το Σάββατο 12 Νοεμβρίου με σκορ 30 - 27 την ομάδα του Εσπέρου Καλλιθέας στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με πλούσιες φάσεις και από τις δύο ομάδες. Η μαγνησιώτικη ομάδα στηρίχθηκε στο γρήγορο της παιχνίδι (γρήγορη σέντρα και αιφνιδιασμούς), με αποτέλεσμα να βρίσκει συνεχώς λύσεις επιθετικά. Είχε επίσης σε εξαίρετη μέρα τον Σαμαρά κάτω από τα δοκάρια. Η ομάδα του Εσπέρου στηρίχθηκε στην εμπειρία των παικτών της και την επιθετική δεινότητα με ατομικές  κυρίως ενέργειες των έμπειρων παικτών της.

Ο Κένταυρος πήρε ένα σταθερό προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού και με διαφορά δύο τερμάτων πήγε στα αποδυτήρια με την λήξη του παιχνιδιού. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες της Καλλιθέας κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να προηγηθούν μάλιστα στο πρώτο 10λέπτο του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι νεαροί αθλητές του Γιάννη Τσιάπα, που φέτος δείχνουν ωριμότητα στο παιχνίδι τους και μπορούν να γυρίζουν παιχνίδια, όταν είναι πίσω στο σκορ, κατάφεραν με καλή αμυντική λειτουργία και καλές επιθετικές επιλογές, να περάσουν μπροστά ξανά στο σκορ και να πάρουν τη μέγιστη διαφορά (30 - 24) στο 57ο λεπτό, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Το μόνο που κατάφερνα οι παίκτες της Καλλιθέας ήταν να μειώσουν το σκορ στο τελικό 30 - 27.

Πεντάλεπτα: 2 - 2, 5 - 3, 8 - 7, 10 - 8, 13 - 9, 14 - 12 (ημχ.) 15 - 15, 17 - 18, 22 - 21, 24 - 21, 27 - 24, 30 - 27

Πέναλτι : 2/4 (Κένταυρος) 4/4 (Έσπερος) Δίλεπτες: 9 (Κένταυρος), 2 (Έσπερος)

Κένταυρος Αγριάς (Τσιάπας - Ζήκος) Μακρής (1), Ζωναρόπουλος (6), Κρατήρας (1), Χούστης, Οικονόμου, Σκετόπουλος (4), Καρανάσιος (1), Μιχαηλίδης (3), Καραναγιωτίδης, Ασαρίδης (3), Νούλης (3), Μιμίκος (7), Σαμαράς, Κουρίδης (1).

Έσπερος (Τσαφαντάκης) Μητράκος, Παπαδημητρίου (1), Μπακαβέλος (3), Πριόβολος, Σείδης, Μασουρίδης, Βάρης, Καραμαγκέλας (9), Καυκούλας (4), Κοντούλης (4), Χάρος (4), Ρηγανάκος, (1), Πολάκης (1).