Νέα νίκη του Κενταύρου Αγριάς, 28-22 την Αναγέννηση Βύρωνα

• Published in Handball

Μια ακόμη σημαντική νίκη, τη δεύτερη συνεχόμενη, πέτυχε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς, στο πρώτο της εντός έδρας παιχνίδι, καθώς επιβλήθηκε με σκορ 28-22 της ομάδας της Αναγέννησης Βύρωνα.

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν αρκετά συναρπαστικό, με διακύμανση στο σκορ και με πολλές συναρπαστικές φάσεις εκατέρωθεν. Η μαγνησιώτικη ομάδα μπήκε από την αρχή δυναμικά με πολύ καλές επιθετικές επιλογές και καλή αμυντική λειτουργία.

Έτσι στο 24ο λεπτό βρέθηκε να προηγείται με σκορ  13-7, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Η ολιγωρία όμως από τη μεριά των παικτών του Κενταύρου στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και η ευστοχία των παικτών της Αναγέννησης σε εκείνο το χρονικό σημείο, έφεραν την ομάδα του Βύρωνα κοντά στο σκορ με τη λήξη του πρώτου μέρους (13 - 11).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Βύρωνα εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή, καθώς ο Μίμικος δέχθηκε διπλή δίλεπτη στο 35ο λεπτό, για να ακολουθήσει και η δίλεπτη επί του Ζωναρόπουλου στο 37ο λεπτό. Έτσι η Αναγέννηση ισοφάρισε στο 38ο λεπτό σε 16-16, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι το 45ο λεπτό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (18 - 18).

Οι παίκτες όμως του Κενταύρου έδειξαν την ωριμότητα να ξαναπάρουν τα ηνία του παιχνιδιού χάρη στις πολλαπλές επιθετικές τους επιλογές, αλλά και στη σταθερότητα του Σαμαρά κάτω από τα δοκάρια. Έτσι ο Κένταυρος προηγήθηκε με 24 - 19 στο 55ο λεπτό, για να διευρύνει τη διαφορά στα έξι γκολ στο τέλος (28-22).

Κένταυρος Αγριάς (Τσιάπας): Σαμαράς, Καραπαναγιωτίδης, Κρατήρας, Κουρίδης (2), Μακρής (1), Καρανάσιος (3), Αρβανιτίδης (1), Οικονόμου, Σκετόπουλος (2), Ασαρίδης (5), Χούστης, Νούλης (3), Ζωναρόπουλος (5), Μιμίκος (5), Μιχαηλίδης (2)

Αναγέννηση Βύρωνα (Παπαδοπούλου): Ζαγγανάς, Αποστόλου, Μαυρομμάτης Δ. (2), Γκλαβόπουλος (1), Μαυρομμάτης Σ., Τσερπές, Πανταζής (1), Ξεσφίγγης, Στυλιανός, Γερουλάνος (8), Οσσίνο (1), Τσούρδας (5), Καλλονιάτης (4), Σιατιρλής, Καραμωτής, Χρυσοσπάθης

Πεντάλεπτα: 2 -1, 4 - 2, 6 - 3, 10 - 5, 13 - 8, 13 - 11 (ημιχ.), 15 - 13, 17 - 16, 18 - 18, 21 - 18, 24 - 19, 28 - 22

Πέναλτι: 3/4 (Κένταυρος), 2/2 (Αναγέννηση)

Δίλεπτες: 5 (Κένταυρος) - 7 (Αναγέννηση)

Last modified onTuesday, 01 November 2016 09:55