Νίκη παραμονής για τον Κένταυρο Αγριάς

• Published in Handball

Άνετη νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα του Κενταύρου Αγριάς, το Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016 επί της Φθίας Λαμίας, με σκορ 27-18 στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου. Έτσι απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία καθώς έφθασε στους 9 βαθμούς ξεφεύγοντας και άλλο από τους διώκτες του.
Το παιχνίδι του Σαββάτου ξεκίνησε πολύ νευρικό και για τις δύο ομάδες, με το πρώτο τέρμα να επιτυγχάνεται στο 6ο λεπτό για την ομάδα της Φθίας. Οι νεαροί μάλιστα αθλητές του Κενταύρου ξεκινήσαν έχοντας 4 δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι στο πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ήταν σε ισορροπία μέχρι το 20ό λεπτό. Οι γηπεδούχοι έχοντας την ένθερμη στήριξη της εξέδρας και βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τη λήξη του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, μπήκαν αποφασισμένοι να κερδίσουν το παιχνίδι και με πάρα πολύ καλή αμυντική λειτουργία και αρκετές λύσεις στην επίθεση, δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε στα 7 τέρματα στο 45ο λεπτό. Η συνέχεια ήταν ανάλογη μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, δίνοντας μάλιστα δικαίωμα στον Γιάννη Τσιάπα να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.
Κένταυρος Αγριάς: Καραπαναγιωτίδης, Σαμαράς, Κρατήρας (2), Αργέντος (1), Κεφαλάς, Αρβανιτίδης (5), Λοίζου (9), Μακρής Χρ (2), Αστέρης (1), Ασαρίδης (2), Κοντογεώργος, Μιμίκος (4), Νούλης (1), Μακρής, Μιχαηλίδης, Μάνο.
Φθια Λαμίας: Παζάρογλου, Νάκος, Γκούρλιας (4), Καζαντζής, Γιαννακούρας (1), Οικονόμου (1), Ίμβρος (2), Γεροδήμος, Μακρής, Vocli, Κραουνάκης (3), Ντούλας (3), Αιβάζης (4).