Διεθνείς εμπειρίες για τους Έλληνες χιονοδρόμους

Αυλαία των διεθνών αγώνων αλπικών για τους χιονοδρόμους της Εθνικής ομάδας, με εξαιρετικές επιδόσεις και ατομικά ρεκόρ. Στους διεθνείς αγώνες στο Μπάνσκο, η Σοφία Ράλλη στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης τερμάτισε στην 3η θέση με συνολικό χρόνο 1:36.13. Το σπουδαίο δεν είναι το μετάλλιο αλλά το ότι συνδυάστηκε με τους καλύτερους βαθμούς FIS (88.88) της φετινής χρονιάς. Στο ίδιο αγώνισμα της κατηγορίας ανδρών ο Γιάννης Πρώιος τερμάτισε 9ος με συνολικό χρόνο 1:26,40 και 29,43 βαθμούς FIS. Οι βαθμοί αυτοί για τον Καστοριανό πρωταθλητή αποτελούν ατομικό ρεκόρ και την καλύτερη ελληνική επίδοση των τελευταίων ετών.

Με τις αποσκευές τους γεμάτες εμπειρίες επέστρεψαν από το Αμπετόνε της Ιταλίας οι μικροί μας χιονοδρόμοι. Αγωνίσθηκαν με απόλυτη επιτυχία στην σπουδαία διεθνή αυτή διοργάνωση αλπικών αγωνισμάτων, κατηγορίας παίδων και κορασίδων. Η συμμετοχή των πρωταθλητών μας ξεπέρασε τις προσδοκίες και ήταν η καλύτερη επιβράβευσή τους ύστερα από μια επίπονη και ιδιαίτερα δύσκολη αγωνιστική περίοδος. Στην κατηγορία των U16 αρρένων ο Γιώργος Καρατζιάς είχε την καλύτερη επίδοση από τους Έλληνες αθλητές αφού τερμάτισε στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης στην 38η θέση με χρόνο 2:32,40, ενώ στην κατηγορία των θηλέων η Μαρία-Ελένη Τσιοβόλου κατετάγη 27η στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης με συνολικό χρόνο 2:00,38. Στις κατηγορίες των U14 θηλέων η Φαίδρα Μανιουδάκη με επίδοση 2:00,7 στην τεχνική κατάβαση τερμάτισε στην 24η θέση. Στα αγόρια και στο ίδιο αγώνισμα ο Χρήστος Μαρμαρέλης τερμάτισε 20ος με συνολικό χρόνο 1:58,06, επίδοση που ήταν η καλύτερη της ελληνικής αποστολής.