Διακοπή στη Λιβαδειά, "Χ" στη Ριζούπολη, τρίποντο η Ξάνθη

Δέκα λεπτά (ευτυχώς) διήρκεσε η παρωδία στη Βοιωτία… Δίχως να υπάρχει κανένας απολύτως λόγος, ο διαιτητής Άγγελος Ευαγγέλου αποφάσισε να ταλαιπωρήσει Λεβαδειακό και Παναθηναϊκό, βγάζοντάς τους, υπό καταρρακτώδη βροχή, στην… πισίνα του Δημοτικού Σταδίου Λιβαδειάς, αλλά λίγα δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο διέκοψε το παιχνίδι, οριστικά κι ενώ δεν υπήρχε σκορ. Αυτό σημαίνει πως οι δύο ομάδες, καιρού επιτρέποντος, φυσικά, θα τα πουν ξανά αύριο (14/1), την ίδια ώρα (19:30), από το 10' και μετά…

Το… όνειρο του Απόλλωνα για επιστροφή στις νίκες (μετά από επτά ματς) «γκρέμισε» ο Πανιώνιος!  Αν και η ελαφρά ταξιαρχία… άγγιξε το τρίποντο, εντούτοις οι Νεοσμυρνιώτες κατάφεραν -με αρκετή δόση τύχης- να μείνουν όρθιοι στη Ριζούπολη και να «τσιμπήσουν» το βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 1-1. Στο 38' ο Μπαρτολίνι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με εξ επαφής κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των Γκιοατά και Κότνικ, ωστόσο στο 78' ήρθε η απάντηση από τον... Τσόβιτς. Ο Μασούρας έπιασε βολίδα από μακριά, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Τσόβιτς και στη συνέχεια στην πλάτη του, καταλήγοντας στα δίχτυα του...

Συνεχίζει να ανεβαίνει η Ξάνθη, που δεν την πάτησε απέναντι στον Πλατανιά και επικράτησε 3-2 στο ματς που άνοιξε την 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Ο πολύ δυνατός αέρας στα Πηγάδια έκανε πολύ δύσκολο το έργο και των δύο ομάδων. Οι Ακρίτες άνοιξαν το σκορ, με το πρώτο πέναλτι που πήραν στο φετινό πρωτάθλημα, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση του Γέντρισεκ μόλις στο 6'. Το 2-0 έκανε ο Μπαξεβανίδης στο 28΄ και ο Σλοβάκος φορ με το δεύτερο τέρμα του στο 78' έμοιαζε πως θα χάριζε ένα εύκολο τρίποντο στην ομάδα του Ράσταβατς. Τελικά, οι Χανιώτες το έκαναν θρίλερ στο φινάλε, αφού μείωσαν με πέναλτι του Ενσικουλού (80') και γκολ του Πετρόπουλου (88') σε 3-2. Στα τελευταία λεπτά πίεσαν, ωστόσο δεν πρόλαβαν να κάνουν την έκπληξη και γνώρισαν την 12η σερί ήττα τους στο πρωτάθλημα.