Logo
Print this page

Το φιλμ της 16ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της Κυριακής, στην πρώτη αγωνιστική του β’ γύρου του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας της Λάρισας με 0-3. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Μάριν στο 54ο λεπτό, Ανσαριφάρντ στο 68' και Τζούρτζεβιτς στο 89ο λεπτό. Στις σουίτες του γηπέδου AEL FC Arena βρέθηκε και ο νέος προπονητής των «ερυθρόλευκων» Όσκαρ Γκαρθία, προκειμένου να παρακολουθήσει από κοντά τους παίκτες του.

Νωρίτερα, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, ο  Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα του Πλατανιά στη Λεωφόρο με 2-0, χάρη σε δύο εύστοχα χτυπήματα πέναλτι του Βιγιαφάνιες.

Η Ξάνθη πέρασε νικηφόρα από τη Λαμία με 0-1, ενώ στους Ζωσιμάδες το ματς μεταξύ ΠΑΣ και Αστέρα έληξε χωρίς τέρματα.

Το Σάββατο ΠΑΟΚ και ΑΕΚ συνέτριψαν με 5-0 και 1-4 Λεβαδειακό και Παναιτωλικό αντίστοιχα, ενώ ο Πανιώνιος μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά στη συνέχεια ήταν κυρίαρχος και επιβλήθηκε της Κέρκυρας με 3-1.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με τον Απόλλωνα Σμύρνης να φιλοξενεί τον Ατρόμητο.