Σπουδαίες προκρίσεις για ΑΕΚ, Πανιώνιο και ΑΕΛ

Βγαλμένη από τα πιο τρελά όνειρα των οπαδών της τελείωσε η ΑΕΚ τη σειρά των αγώνων με τον Ολυμπιακό!  Μετά το τεράστιο διπλό στο Φάληρο για το πρωτάθλημα, η «Ένωση» συνέχισε την πελατειακή σχέση που χτίζει σταδιακά με τον μεγαλύτερό της αντίπαλο, πετώντας τον έξω και από το Κύπελλο με σκορ 2-1 μετά το 0-0 του Καραϊσκάκης. Το τρίτο φετινό τέρμα του Χριστοδουλόπουλου στο 57' απέναντι στους Πειραιώτες και μια ασύλληπτη γκολάρα του Αραούχο στο 73' υπέγραψαν τον θρίαμβο των «κιτρινόμαυρων», που τους έστειλε στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Άξιος της τύχης του ο Ολυμπιακός, δεν αξιοποίησε την υπεροχή του στο πρώτο ημίχρονο και το μόνο που κατάφερε ήταν να γεμίσει άγχος στο τέλος το ΟΑΚΑ με τη μείωση του σκορ από τον Ταχτσίδη στο 83' με κεφαλιά.

Πάρτι στη Λαμία έκανε ο Πανιώνιος. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου πέτυχε και δεύτερη νίκη κόντρα στη Λαμία, αυτή τη φορά εκτός έδρας με το… πειστικό 1-4 και πλέον περιμένει τον αντίπαλό της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.  Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Πανιώνιο, ήταν ο πρώην παίκτης της Λαμίας, Φιορίν Ντουρμισάι, που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη στο 17’ με πολύ ωραία ενέργεια ενώ διαμόρφωσε το 3-1 στο 55’ με δυνατή κεφαλιά από κόρνερ του Μασούρα. Ο τελευταίος ήταν αυτός που είχε κάνει το 2-0 από ασταθή επέμβαση του Μελίσσα, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει στο 40’ με πολύ ωραίο σουτ του Βάντερσον. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια και λόμπα του Λάμπρου.

«Καρδιοχτύπησε» αλλά πήρε την πρόκριση στην παράταση η ΑΕΛ! Οι «βυσσινί» είδαν τον Πέδρο Κόντε να σκοράρει δις και να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου ματς (1-2), οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση αλλά εκεί η ομάδα του Ηλία Φυντάνη βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να σκοράρουν δις και να πάρουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά (3-2).  Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με γκολ του Κριζμάν (11'), με τους φιλοξενούμενους να στέλνουν το ματς στην παράταση χάρη σε ισάριθμες εκτελέσεις φάουλ του Κόντε (22', 82'). Στην παράταση, όμως, η ΑΕΛ χτύπησε δύο φορές με τους Μασούρα (99') και Φατιόν (108' πέν.).