Επτάρα της ΑΕΚ, νίκες για ΟΦΗ, Αστέρα, "Χ" στα Τρίκαλα

Η ΑΕΚ ξέχασε την εντός έδρας ήττα από τον Ατρόμητο, με τον ιδανικότερο τρόπο, κερδίζοντας 7-0 μέσα στο Αλκαζάρ τον Απόλλωνα Λάρισας για την 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδος. Με πρωταγωνιστές τον Μπακασέτα και τον Χριστοδουλόπουλο, η ΑΕΚ... καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο.

Στο 19’ ο Τζανετόπουλος άνοιξε το σκορ με σκαστή κεφαλιά σε στημένη φάση, ενώ  οι Χριστοδουλόπουλος στο 22’ (με εύστοχο πλασέ σε τετ-α-τετ, μετά από πάσα του Αραούχο, που ήταν οφσάιντ), Αϊντάρεβιτς στο 36’ (με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπακασέτα) και Μπακασέτας στο 40’ (με σουτ εκτός περιοχής) συνέχισαν τον χορό των γκολ, με τον Λάζαρο στο 42’ να κλείνει το ημίχρονο με 0-5 σε νέο τετ-α-τετ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αραούχο στο 51’ έβαλε το 6ο γκολ με δυνατό αριστερό σουτ και στο 79' ο Τρίστασον «έγραψε» το τελικό 0-7σε κενή εστία μετά από απόκρουση του Φιρινίδη. Η Ένωση έτσι πέρασε στην επόμενη φάση του θεσμού,.

ΟΦΗ-Πλατανιάς 1-0

Με γκολ του Χαντί ο ΟΦΗ πήρε το «τρίποντο» στο Γεντί Κουλέ, κερδίζοντας 1-0 τον Πλατανιά στο ντέρμπι της Κρήτης. Η ομάδα του Ηρακλείου με αυτό το τέρμα στο 9ο λεπτό είναι 1η στον 1ο όμιλο του Κυπέλλου και έβαλε βάσεις πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από τον Πλατανιά, πέρα από το τέρμα του Χαντί είχαν κλασικές ευκαιρίες και για άλλο γκολ, άσχετα ότι δεν το πέτυχαν.

Αστέρας Τρίπολης-Κισσαμικός 2-1

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 2-1 του Κισσαμικού, τον έπιασε στην δεύτερη θέση και χρειάζεται την τελευταία αγωνιστική ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από τους Κρητικούς για να βρίσκονται αυτοί στην επόμενη φάση.

Ο Κισσαμικός προηγήθηκε στο 40ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Ξυδά, αλλά ο Αστέρας απάντησε αμέσως, με τον Τριανταφυλλόπουλο να ισοφαρίζει τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ στο 64ο λεπτό, το οποίο εν τέλει έκρινε και το παιχνίδι. Ο Δουβίκας μπήκε μέσα στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, νικώντας τον Λαζαρίδη για το 2-1.

Τρίκαλα-Ατρόμητος 1-1

Τα Τρίκαλα έβαλαν πολύ δύσκολα στον πρωτοπόρο της Super League, που προερχόταν από τη νίκη επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, αλλά ο Ατρόμητος έφυγε ατσαλάκωτος με 1-1 από το γήπεδο και συνεχίζουν σε τροχιά πρόκρισης στους «16» του Κυπέλλου. Τη λύση έδωσε ο Μανούσoς στο 75’, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από ωραία συνεργασία με τους Μπαστακό και Ντάουντα, ενώ το 1-0 έγινε στο 51’ όταν ο Καρασαλίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκόλια. Στην πορεία της μπάλας είχε πεταχτεί και ο Καπός.