Άνετα ο Ολυμπιακός, στο 90' ΠΑΟΚ και Πανιώνιος

Με πολλές αλλαγές στην 11αδα του, ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από την Νεάπολη με 3-0 επί του Αχαρναϊκού για την 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδος. Για την ομάδα του Πειραιά σκόραρε στο 9' ο Ζιλέ, στο 48' ο Μαρτίνς και στο 93' ο Εμενίκε.  Ετσι, ο Ολυμπιακός με 2η σερί νίκη πέρασε ήδη στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο ΠΑΟΚ παρουσίασε μέτρια εικόνα, αλλά κατάφερε να πάρει έστω στο τέλος την νίκη (1-0) με τον Απόλλωνα Πόντου στην Καλαμαριά. Λίγες ημέρες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης χρειάστηκε να φτάσει στο 90', για να σκοράρει με τον Μακ και να πάρει τη σημαντική νίκη, περνώντας ουσιαστικά έτσι στην επόμενη φάση.

Στο Ηράκλειο η Ξάνθη πέρασε με το εντυπωσιακό 2-4 από την έδρα του Εργοτέλη. Στο 20’ και στο 26’ ο Τριάδης έκανε το 0-2, ισοφάρισαν οι Κρητικοί με τέρματα του Εφορντ στο 50’ και του Ροβίθη στο 58’, αλλά ο Κίκε στο 64’ και ο Γέντρισεκ στο 81’ έδωσαν τη νίκη στους Ακρίτες.

Σε ένα πολύ δυνατό ματς ο Πανιώνιος κέρδισε 2-1 μέσα στο Χαριλάου τον Αρη για την 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν με τον Λάμπρου στο 39’, αλλά ο Πασάς ισοφάρισε στο 74’ για τους Θεσσαλονικείς, όμως στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γεσίλ με έξυπνο πλασέ.

Στη Λάρισα η τοπική ομάδα επιβλήθηκε εύκολα της Παναχαϊκής άνετα με 3-0 (9' Γιαννιτσάνης, 51' Περόνε, 78' Κρίζμαν), ενώ στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός κέρδισε με 2-0 (8' Μάρκος Πάουλο, 85' Μαρκόβσκι).