Με Κοντοβά και Νάκα ο Γ.Σ. Αλμυρού 2-0 τον Ρήγα Φεραίο

Καθαρή νίκη με σκορ 2-0 σημείωσε στον φιλικό αγώνα με τον Ρήγα Φεραίο ο Γ.Σ. Αλμυρού στο γήπεδό του. Τα δύο τέρματα σημειώθηκαν στην επανάληψη από τον Κοντοβά στο 67’ και τον Νάκα στο 89’.

Ο Γ.Σ. Αλμυρού ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά και ο Ρήγας από τη μεριά του δεν ήταν η ομάδα που θα κλειστεί πίσω και ειδικά μετά το 1-0 μετέφερε όσο μπορούσε την πίεση προς την περιοχή του αντιπάλου του, κυρίως όμως με στημένες φάσεις.

Η διάταξη των ομάδων

ΟΙ γηπεδούχοι είχαν τον Σταυράκη κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους Αλεξανδρή, Τσιάτσιο ως πλάγιους μπακ και τους Κυριάκο και Στουρνάρα ως στόπερ. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Σαββίδης και Θωμαΐδης, ενώ πίσω από τον φορ Βούλγαρη έπαιξαν οι Κοντοβάς, Κιπτίου και Κωτσιαρίδης.

Στο δεύτερο μέρος με την είσοδο του Νάκα στη θέση του Θωμαΐδη, ο Σαββίδης ήταν ο μοναδικός αμυντικός χαφ, μπροστά του στον άξονα έπαιζαν οι Κωτσιαρίδης και Κιπτίου και στα άκρα οι Νάκας-Κοντοβάς. Με την είσοδο του Καψιώτη στη θέση του Βούλγαρη, ο νεοεισελθών πήγε στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Αλεξανδρής στο κέντρο ως ανασταλτικός χαφ και ο Κοντοβάς ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν στο τέρμα τον Παπαγιάννη και στην άμυνα με φορά από τα δεξιά στ’ αριστερά τους Χατζηαθανασίου, Καρλιάμπα, Μπόρα και Σπαθή. Στο κέντρο ο Αλεξίου ήταν ο κλασικός αμυντικός χαφ, έχοντας μπροστά τους ως αμυντικούς μέσους τους Χατζησταμάτη και Παπαγεωργίου, ενώ στην επίθεση ήταν ο Τσιώλης αριστερά, Γεωργατζής δεξιά και στην κορυφή ο Τζοβάρας. Όταν μπήκε στον αγώνα ο Τζέκα στο 74’ το σύστημα μετατράπηκε σε 4-4-2.

Εκτός των Τσελεπή, Καρακώστα και Χύσα, απουσίαζε τελικά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και ο Γκάγκας. Επίσης, δοκιμάστηκε, περνώντας ως αλλαγή, ο νεαρός Βολιώτης κεντρικός χαφ Γ. Παπακώστας, που έπαιζε στην Αγία Παρασκευή πέρσι, και έκανε προετοιμασία με τον Ν.Π.Σ. Βόλος. Έδειξε καλά στοιχεία και θα αποφασιστεί τις επόμενες μέρες αν θα αποκτηθεί.

Το φιλμ του αγώνα

2’ από κάθετη του Βούλγαρη, ο Θωμαΐδης και ο Κοντοβάς δεν πρόλαβαν και τελικα έδιωξε με τα πόδια ο Παπαγιάννης

10’ ο Κυπτίου έβγαλε την κάθετη στον Κοντοβά, που “πάτησε” για τον επερχόμενο Βούλγαρη, το σουτ του οποίου έφυγε λίγο πάνω από την εστία

32’ μετά από ασυνεννοησία Χατζηαθανασίου-Παπαγιάννη, με τον πρώτο να προσπαθεί να κοντρολάρει με το κεφάλι, παρενεβλήθη ο Κοντοβάς και με σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι από το ύψος πέναλτι

35’ λάθος γύρισμα Κυριάκου, το εκμεταλλεύεται ο Τζοβάρας, που σούταρε στη δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας, αλλά ο Σταυράκης έδιωξε σε κόρνερ

48’ ο Γεωργατζής φάουλ από αριστερά προσπάθησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να σημαδέψει την απέναντι γωνία, ωστόσο η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από τη συμβολή των δοκών

50’ ο Νάκας από το κέντρο πήγε να κρεμάσει τον Παπαγιάννη, που ήταν εκτός εστίας,  αλλά με βήματα προς τα πίσω ο γκολκήπερ του Ρήγα Φεραίου κατόρθωσε να διώξει στο αριστερό παραθυράκι σε κόρνερ

64’ τεχνική εκτέλεση φάουλ από αριστερά του Κιπτίου, δεν πρόλαβαν να ακουμπήσουν την μπάλα ο Κόκκας και ο Κοντοβάς

67’ ΓΚΟΛ 1-0 βαθιά μπαλιά του Στουρνάρα από την άμυνα, στον κενό χώρο και ανάμεσα από ατ δύο στόπερ ο Κοντοβάς τσίμπησε την μπάλα, ξεπερνώντας παράλληλα τον Παπαγιάννη και με συρτό σουτ έκανε το 1-0

76’ ωραία ενέργεια του Νάκα και πάσα στον Κοντοβά, το σουτ του οποίου πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι Παπαγιάννη

89’ ΓΚΟΛ 2-0 κόντρα επίθεση των γηπεδούχων με τον Κιπτίου, που πάσαρε από τον άξονα αριστερά στον Κοντοβά. Αυτός σέντραρε με τη μία για τον Νάκα, ο οποίος στο πίσω δοκάρι με διπλή προσπάθεια, αφού αρχικά  απέκρουσε ο Παπαγιάννης, σκόραρε.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Σταυράκης, Αλεξανδρής (90’ Τσόγκας), Τσιάτσιος (60’ Μπαρούτας), Κυριάκος (60’ Κόκκας), Στουρνάρας, Σαββίδης, Θωμαΐδης (46’ Νάκας), Κωτσιαρίδης, Κιπτίου (90’ Δημουλάς), Βούλγαρης (60’ Καψιώτης), Κοντοβάς

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου (80’ Ράπτης), Μπόρας, Σπαθής (72’ Λάμπρου), Καρλιάμπας, Αλεξίου, Παπαγεωργίου (55’ Παπακώστας), Χατζησταμάτης (74’ Τζέκα), Τζοβάρας, Τσώλης, Γεωργατζής (85’ Μπακάλης)

Last modified onTuesday, 26 September 2017 10:27