Έγραψε ιστορία η ΑΕ Διμηνίου

Έγραψε ιστορία η ΑΕ Διμηνίου το Σάββατο 7 Μαρτίου με το 8-0 επί της Ιωλκού. Δεν έπαιζε με το δυσκολότερο αντίπαλο, αλλά με την προτελευταία ομάδα του ομίλου. Όμως, τα οκτώ γκολ που σημείωσαν οι παίκτες του Κώστα Παπαστεργίου είναι τα περισσότερα σε έναν αγώνα στην ιστορία της ΑΕ Διμηνίου αλλά και του προγόνου της, Ιάσονα Διμηνίου! Σε ένα ματς του 1983 με αντίπαλο τον Ηρακλή, ο Ιάσων είχε κερδίσει 7-1 που ήταν η μεγαλύτερη σε σκορ νίκη. Μέχρι προχθές όμως... όταν οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν φουριόζοι και από το ξεκίνημα, το ματς είχε πάρει το δρόμο του. Γκολ στο 2ο, 5ο, 13ο και 17ο λεπτό κι άλλα τέσσερα στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, είναι χαρακτηριστικό ότι ούτε στα επτά γκολ είχε φθάσει η ΑΕΔ από το καλοκαίρι του 2008 και μετά όταν έγινε η συνένωση Ιάσονα και Κεραυνού. Οι εντυπωσιακοί αριθμοί της διμηνιώτικης ομάδας στο πρωτάθλημα είναι 15 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα, με τέρματα 50 υπέρ και μόνο 3 κατά, που αποτελούν την καλύτερη επίθεση και άμυνα στον πρώτο όμιλο και γενικότερα, στην κατηγορία.
Τέλος, να αναφέρουμε πως τα οκτώ γκολ είναι τα περισσότερα στο φετινή Α' ΕΠΣΘ βελτιώνοντας κατά ένα την επίδοση της Ένωσης Μικροθηβών Αϊδινίου που είχε κερδίσει 7-1 τη Μακρινίτσα στη 2η αγωνιστική.