Πολύ άνετα οι γυναίκες της Νίκης, 78-39 την ΑΓΕ Πιερίας

Σε ένα παιχνίδι που δεν αντέχει σε κριτική η γυναικεία ομάδα μπάσκετ της Νίκης ξεκίνησε ιδανικά το ειδικό πρωτάθλημα ανόδου για την Α2, που γίνεται στο κλειστό της Νεάπολης της Θεσσαλονίκης, επικρατώντας της ΑΓΕ Πιερίας με 78-39.

Η Νίκη προηγήθηκε με 2-0 και μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο τρίλεπτο πέρασε μπροστά για δεύτερη φορά με 12-10 και έκτοτε όχι μόνο δεν έχασε ξανά το προβάδισμα, αλλά το διεύρυνε ακατάπαυστα.

Μετά το 14-10 και τη μείωση σε 14-12, η Νίκη πήγε στο +10 (22-12) ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με την Παπαγακή να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια παίρνοντας πολλά επιθετικά ριμπάουντ, που τα αξιοποιούσε με εύστοχα τελειώματα.

Στο 14’ η βολιώτικη ομάδα έφτασε στο νταμπλ σκορ (30-15) και στη συνέχεια ανέβαζε διαρκώς τη διαφορά, φτάνοντάς την στο τέλος του 20λεπτου στους 25 πόντους (43-18) Αυτό σημαίνει ότι είχε καθαρίσει το ματς από πολύ νωρίς. Μάλιστα ο Νίκος Γαλανάκης είχε χρησιμοποιήσει μέχρι το 20’ όλες τις παίκτριές του, ακόμη και την κορασίδα Κωνσταντούλα, αλλά και τη 19χρονη πάουερ φόργουορντ Ζουμπούλη.

Το δεύτερο μέρος είχε πάλι ως κυρίαρχη τη Νίκη, παρά το μεγάλο rotation από τον Νίκο Γαλανάκη, με συνέπεια το +25 να γίνει στο τέλος της τρίτης περιόδου να γίνει +44 (71-27).

Φυσικά το μόνο που απέμενε να μάθουμε ήταν το τελικό σκορ, που ήταν 78-39, με τη διαφορά να φτάνει και στο +49 (78-29), αλλά στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Πιερίας σημείωσαν εννιά αναπάντητους πόντους. Φυσικά, ήταν εμφανές ότι η Νίκη έπαιξε πολύ χαλαρά στα τελευταία λεπτά και το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο, κάτι που δεν είχε καμία σημασία.

Last modified onWednesday, 20 June 2018 22:37