Το πήρε στην παράταση ο Ολυμπιακός Β., 72-71 τις Εσπερίδες

Το ήθελε και το πήρε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού Βόλου, που σε ματς-τελικό επικράτησε στην παράταση των Εσπερίδων Καλλιθέας  με 72-71 στο ΕΑΚ. Οι ερυθρόλευκες κέρδισαν μία ομάδα που μπορεί να τη βρουν μπροστά τους στα πλέι άουτ και πλέον είναι στο 1-1 μ’ αυτήν.

ΟΙ φιλοξενούμενες μπόρεσαν με επιμέρους σκορ 14-23 στη δεύτερη περίοδο όχι μόνο να καλύψουν το μείον τέσσερα του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά και να περάσουν μπροστά στο ημίχρονο με 31-36. Στο 30’ μάλιστα ο Ολυμπιακός Β. βρέθηκε πίσω με οκτώ πόντους (45-53) και στο 33’ με δέκα (50-60). Κάπου εκεί και με βάση την άμυνα άρχισε η αντεπίθεση και τελικά οι γηπεδούχες έστειλαν το ματς στην παράταση, έχοντας φορτώσει και με φάουλ τις αντίπαλες ψηλές.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός Β. έκανε στο πρώτο τρίλεπτο σερί 8-0, αλλά δέχθηκε έπειτα επτά αναπάντητους πόντους, με τη Μούρερ να αστοχεί σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση για τις Εσπερίδες.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 31-36, 45-53, 64-64 κ.α., 72-71 παρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 8 (2), Ταντουρόφσκα 20 (4), Σουλτάνη 7 (1), Άντριους 15, Ζέρβα 2, Ζήτη, Ουίλιαμς 11, Δεληγιάννη 9

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Ρουμπελάκης): Τζαμπάζη, Μούρερ 21 (2), Δανούση 1, Ευμορφοπούλου 1, Λουκάτου 10 (1), Στεφάτου 6, Λίτση 16, Ζότοβα 14 (2), Λούνα Κάστρο 2.