Έκανε τη χειρότερη εμφάνιση, χάνοντας με κάτω τα χέρια ο Ολυμπιακός Β.

19 πόντους έβαλε η Σουλτάνη κόντρα στον Πρωτέα 19 πόντους έβαλε η Σουλτάνη κόντρα στον Πρωτέα

Ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών ολοκληρώθηκε για τις γυναίκες του Ολυμπιακού Βόλου με μία βαριά ήττα και μάλιστα το χειρότερο είναι ότι ήρθε με κατεβασμένα τα χέρια, αφού οι ερυθρόλευκες έχασαν στο ΕΑΚ από τον Πρωτέα Βούλας με 21 πόντους (64-85).

Ήταν ένα παιχνίδι, που είχε χαρακτηριστεί τελικός για την ομάδα των Καπουρνιώτη-Μπορίνου, που στάθηκε όμως κατώτερη των περιστάσεων απέναντι σε ένα φανερά ανώτερο σύνολο, που αποδείχθηκε ότι δεν ήταν στα μέτρα του Ολυμπιακού, παρότι θεωρητικά μπορεί να βρεθεί στον δρόμο των ερυθρολεύκων στα πλέι άουτ. Αναμφίβολα, όπως παραδεχόταν μετά το ματς και η τεχνική ηγεσία, ήταν η χειρότερη φετινή εμφάνιση, με συνέπεια το βαρύ σκορ.

Ωστόσο, κανείς στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο δεν απογοητεύεται, αφού βάσει προγράμματος υπάρχουν έξι παιχνίδια στον δεύτερο γύρο στον Βόλο και κανένας αντίπαλος δεν είναι από την πρώτη τετράδα.

Άρα αυτό που χρειάζεται είναι πλέον μία νίκη με τον Παναθλητικό στο δεύτερο συνεχόμενο ματς στο ΕΑΚ την επόμενη Κυριακή, για ν’ ανέβει η ψυχολογία και από κει και πέρα στόχος είναι αφενός η αποφυγή της τελευταίας θέσης, που οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό και ο οποίος είναι απόλυτα εφικτός, και στη συνέχεια ο Ολυμπιακός Β. να έχει το 1-1 στην κανονική διάρκεια με την ομάδα που θα διασταυρώσει στα πλέι άουτ, που βάσει των μέχρι στιγμής αποτελεσμάτων μοιάζει πιο πιθανό να γίνουν με μειονέκτημα έδρας για το βολιώτικο συγκρότημα.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο ημίχρονο (30-42) και με 26 στο 30’ (44-70) με επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο το 12-28, κάνοντας τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα. Μάλιστα στην αρχή της επανάληψης με σερί 0-17 η διαφορά έφτασε και στους 29 πόντους.

Να σημειωθεί η επίδοση με 6/9 τρίποντα της Χατζηγιακουμή του Πρωτέα, η οποία είχε 5/5 στο πρώτο δεκάλεπτο. Γενικότερα οι φιλοξενούμενες είχαν 12/15 τρίποντα, ενώ οι γηπεδούχες μόνο 2/8.

Δεκάλεπτα: 17-25, 30-42, 44-70, 64-85
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 7 (1), Γαλιατσάτου 2, Ταντουρόφσκα 7 (1), Σουλτάνη 19, Τότση, Αντριους 7, Ζέρβα 11, Ζήτη, Ουίλιαμς 7, Δεληγιάννη 4.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Σαββάτης): Καρλάφτη 6, Τσιχλάκη, Κίτσιου 2, Γκόβαν 13 (1), Κολλάτου 5 (1), Καμπουράκη 10 (2), Χατζηβασιλείου 8 (2), Τζόουνς 21, Μυλωνάκη 2, Χατζηγιακουμή 18 (6), Αναστασοπούλου Μ., Αναστασοπούλου Χ.