4Χ4 για τη γυναικεία ομάδα μπάσκετ της Νίκης

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ της Νίκης Βόλου επιβλήθηκε της Ολυμπιάδας Λάρισας με 51-33, κάνοντας το 4 στα 4 στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του γυναικείου πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΘ.

Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο παρκέ, με τη Νίκη Βόλου να παίρνει μικρό προβάδισμα δύο πόντων στο τέλος του (23-21).

Ωστόσο, στο δεύτερος μέρος, τα κορίτσια του Νίκου Γαλανάκη ξεδίπλωσαν τις αρετές τους,. Μάλιστα η Ολυμπιάδα στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχε μόλις δύο πόντους χάρη στην εξαιρετική άμυνα της βολιώτικης ομάδας. Αυτή συνδυάστηκε με την αποτελεσματικότητα στην επίθεση, που απέφερε επιμέρους σκορ αυτό το διάστημα 22-2, με συνέπεια μετά το 45-23 στο 30’ το τέταρτο 10λεπτο να αποτελεί τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 23-21, 45-23, 51-33

Γ.Σ. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Γαλανάκης Ν.): Κωστούλα 14 (2), Παρασχάκη 10, Ντέγκα, Αλεξίου 2, Νούλα, Παπαγακή 13, Ζουμπούλη 2, Στρίγκου 10

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Παπαθωμά Δ.): Τόλια, Χατζημπύρου 2, Κοντέλη, Τριανταφύλλου 11, Παπαθωμά 3 (1), Μπόσκου 6 (2),  Πιτσάρη, Αλεξοπούλου 4, Λεπενιώτη 4, Μάνθου 3, Πιτσάρη

Last modified onMonday, 11 December 2017 04:01