Πρωταθλήτρια Θεσσαλίας η γυναικεία ομάδα μπάσκετ της Νίκης

Το πρωτάθλημα Θεσσαλίας κατέκτησε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ της Νίκης Βόλου, που στην τελευταία αγωνιστική επικράτησε του Απόλλωνα στην Καρδίτσα με 59-63. Οι κυανόλευκες μετά από μία εξαιρετική σεζόν κατάφεραν να κατακτήσουν τον τίτλο και να πάρουν το εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου στην Α2 Εθνική κατηγορία που θα γίνουν στη Θεσσαλονίκη.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, τα κορίτσια της Νίκης έδειξαν μεγάλα ψυχικά αποθέματα και κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του διπλού, κερδίζοντας μέσα στην Καρδίτσα. Η Νίκη είχε το προβάδισμα από την έναρξη της αναμέτρησης και οι γηπεδούχες κυνηγούσαν στο σκορ. Ωστόσο οι κυανόλευκες δεν κατάφερναν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας. Έτσι ο Απόλλων συνέχιζε να ακολουθεί και να διεκδικεί. Με τη Νίκη να προηγείται με έξι πόντους πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ωστόσο με την έναρη της τρίτης περιόχου, η ομάδα της Καρδίτσας κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 36-34. Τα κορίτσια του Γιάννη Στεργιόπουλου, όμως βρήκαν πάλι τις λυσεις για να περάσουν μπροστά και να κλείσουν με ένα πόντο υπέρ τους την τρίτη περίοδο. Κι ενώ το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο Γιαννοπούλου και Χαβαλέ έκαναν το 56-62 δύο λεπτά πριν τη λήξη με το φινάλε ωστόσο να έχει ιδιαίτερη αγωνία. Τελικά το 59-63 βρήκε τις κυανόλευκες να πανηγυρίζουν τον τίτλο τους με μία εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 8-12, 27-33, 46-47, 59-63

Διαιτητές: Παζώλης, Λελούδας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Ναούμ): Λούντζη 14 (2), Αζμανίδου 14 (2), Μερισιώτη 12, Χαρίση 7, Μήνου 6, Γκρέμου 2, Τσιριμώκου 4, Νικολάου, Κωστοπούλου.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στεργιόπουλος): Γιαννοπούλου Α. 21, Μυριντζή 2, Παρασχάκη 2, Κωστούλα 11 (2), Γιαννοπούλου Δ. 11 (1), Χαβαλέ 10, Χρήστου 2, Γεροκώστα 1, Μπράχου 3 (1), Ματθαιάκη, Μιχαηλίδου, Κουρδουκούτα.