Πρωταθλητής Ελλάδος ο Άρης στη διοργάνωση στη Νέα Ιωνία (photos)

Αήττητος πρωταθλητής Ελλάδος αναδείχθηκε ο Άρης, καθώς για την 5η και τελευταία αγωνιστική του Πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων που φιλοξενήθηκε στη Νέα Ιωνία Βόλου (25-29/6), επικράτησε του Ηροδότου 49-40. Το τρόπαιο στην ομάδα της Θεσσαλονίκης παρέδωσε ο αντιπρόεδρος της ΕΟΚ και πρόεδρος επιτροπής πρωταθλημάτων, Αριστείδης Γολέμης, ενώ τα μετάλλια, το μέλος του Δ.Σ. της ΕΟΚ και γ.γ. της ΕΣΚΑ, Γιάννης Αλεξόπουλος.

Να σημειωθεί ότι μόνο μία ομάδα ακόμα είχε καταφέρει να κατακτήσει αήττητη το Πανελλήνιο πρωτάθλημα και αυτή ήταν του ΓΣ Βόλου το 1994. Τη 2η θέση κατέλαβε ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου με την Ευγενία Φραγκούλη (μέλος Δ.Σ. ΕΣΚΑΘ και μέλος επιτροπής πρωταθλημάτων της ΕΟΚ) να μοιράζει τα μετάλλια, ενώ η 3η θέση πήγε στην Ένωση Γαλατασίου. Τα μετάλλια παρέδωσε ο αντιπρόεδρος της ΕΣΚΑΘ, Νίκος Φαρμάκης. Την 4η θέση κατέλαβε ο Ηρόδοτος, ενώ Τιτάνες Παλαμά και Άμιλλα 2000 μοιράστηκαν την 5η και 6η θέση, αντίστοιχα.
Μετά από ψηφοφορία των έξι προπονητών, πολυτιμότερη παίκτρια (MVP) του τουρνουά αναδείχθηκε η Έλενα Τσινέκε του Άρη, η οποία είναι και μέλος της καλύτερης πεντάδας μαζί με τη συμπαίκτρια της, Μαρία Κατσαμούρη, την Αναστασία Τσουκαλά της Άμιλλας 2000, την Σταυριανή Βιντζηλαίου της Ένωσης Γαλατσίου και την Μαρία Δανδουλάκη του Ηρόδοτου. Τα βραβεία παρέδωσε ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας, Κώστας Αγοραστός, ο οποίος με τη σειρά του, παρέλαβε τιμητική πλακέτα από τον κ. Αριστείδη Γολέμη. Τιμητική πλακέτα πήραν επίσης η αντιπεριφερειάρχης Μαγνησίας, Δωροθέα Κολινδρινού καθώς επίσης και ο δήμαρχος Βόλου, Παναγιώτης Σκοτεινιώτης μέσω της αντιδημάρχου, Νατάσας Οικονόμου.
Πρώτη σκόρερ με 98 πόντους αναδείχθηκε η Σταυριανή Βιντζηλαίου της Ένωσης Γαλατσίου, με τη νεαρή φόργουορντ να παραλαμβάνει το βραβείο της από τον Νίκο Φαρμάκη (αντιπρόεδρος ΕΣΚΑΘ).