Νίκησε και τη Μ. Βρετανία και πάει Βελιγράδι η Εθνική

Η Ελλάδα έκανε το 2/2 στο τουρνουά της Πάτρας, επικρατώντας και της Μεγάλης Βρετανίας 92-64, στη δεύτερη και τελευταία μέρα των αγώνων στο «Δ. Τόφαλος». Η Μεγάλη Βρετανία φάνηκε να δείχνει τα πρώτα λεπτά του αγώνα πως είχε τη διάθεση και να παλέψει τον αγώνα και να δυσκολέψει την ελληνική ομάδα. Βασικό της όπλο τα ριμπάουντ, στα οποία και είχε τον πρώτο λόγο στην πρώτη περίοδο, κυρίως στα επιθετικά. Ενδεικτικό είναι πως στο πρώτο μισό είχε πάρει 11 δεύτερες ευκαιρίες μαζεύοντας «σκουπίδια». Μετά το 9-15, η Ελλάδα άρχισε να απομακρύνεται (17-27, 10’). Μια διαφορά που όχι απλώς εδραίωσε ως το τέλος του πρώτου μισού, αλλά σταδιακά την αύξησε.

Ένα 7-0 οδήγησε στο 17-34 (12’) και από εκεί ο Κώστας Μίσσας είδε να φτάνουν οι παίκτες του στο 34-51, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στο διάστημα αυτό η ελληνική ομάδα είχε καλές επιλογές στην επίθεση, κυκλοφόρησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά καλά την μπάλα και αναζήτησε το εύκολο καλάθι μέσα από την δική της καλή άμυνα.

Η Ελλάδα είχε μόνο μια «κακή» παρένθεση με τη Μεγάλη Βρετανία να μειώνει στους 13 πόντους (51-64), αλλά η αντίδραση ήταν άμεση για να φτάσει και πάλι στο 51-73 (32’). Στο 36’30’’ πέρασε στο παρκέ ο Ντίνος Μήτογλου, για την πρώτη του συμμετοχή με την Εθνική Ανδρών, λίγο αργότερα ευστόχησε και στο πρώτο του τρίποντο, με την Ελλάδα να φτάνει στη δεύτερη νίκη της σε αγώνα προετοιμασίας με το τελικό 64-92. Η Εθνική oμάδα αναχωρεί την Πέμπτη με προορισμό το Βελιγράδι, όπου θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο (11/8) και τη Σερβία (12/8).

*Εκτός δωδεκάδας έμειναν σήμερα ο Γιώργος Μπόγρης, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο τραυματίας Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 34-51, 51-66, 64-92

Μ. Βρετανία (Προύντι): Ντανκ Ακοντό 2, Τζόνσον 5, Μόκφορντ 7, Οκερεαφόρ, Κλαρκ 12, Μάρεϊ 3, Μπόατενγκ 2, Ατσάρα 3, Σίαρς, Ολασένι 13, Μπίγκμπι Ουίλιαμς 11, Τζόζεφς 6

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 2, Μπουρούσης 8, Σλούκας 9, Παππάς 12, Παπαγιάννης 9, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης 10, Παπαπέτρου 9, Αντετοκούνμπο Θ. 4, Μήτογλου 6

Last modified onWednesday, 09 August 2017 01:15