Μεγάλο βήμα για την τρίτη θέση η Νίκη, 75-62 τη Νικόπολη

Κορυφαίος του αγώνα ο Κουτίνας που πέτυχε 29 πόντους Κορυφαίος του αγώνα ο Κουτίνας που πέτυχε 29 πόντους

Με μεγάλο όπλο της την περιφέρεια, παρά την απουσία του Παναγιώτη Τσώλη, ο οποίος μάζεψε υγρό στο αριστερό γόνατο κι έμεινε εκτός αποστολής, και τον "μαγικό" Σάκη Κουτίνα που πέτυχε 29 πόντους, η Νίκη Βόλου κέρδισε τη Νικόπολη Πρέβεζας με 75-62 στο Κλειστό της Νέας Ιωνίας κι έκανε το σημαντικότερό της βήμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στον τρίτο όμιλο της Γ' Εθνικής.

Το ματς

"Εκρηκτικά" ξεκίνησε την αναμέτρηση η Νίκη. Με επιθετική άμυνα και καλές επιλογές στο μπροστά μέρος του παρκέ, οι κυανόλευκοι μπήκαν μπροστά με 7-0 στο 3'. Στη συνέχεια, όμως, Μπάλλας και Βαγενάς, από πλευράς φιλοξενούμενων, βρήκαν λύσεις επιθετικά και κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι για λογαριασμό της ομάδας τους, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 15-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Νίκη έβγαλε επιθετικά στο παρκέ μία νευρικότητα, η οποία της στοίχισε. Συγκεκριμένα, ορισμένα αβίαστα λάθη, σε συνδυασμό με κάποια χαμένα εξ' επαφής καλάθια, ευνόησαν τη Νικόπολη, η οποία συνέχισε να βρίσκει επιθετικές λύσεις και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 16' (21-22). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα μικρό σερί 6-0, μέχρι το 18' (27-22), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το ίδιο, περνώντας ξανά μπροστά, 19 δευτερόλεπτα, με τη λήξη του ημιχρόνου (27-28).  Πάντως, πέρα από τον κακό της εαυτό, η Νίκη αντιμετώπιζε πρόβλημα και με τον Κουτίνα, ο οποίος έκανε το τρίτο του φάουλ στο 18', γεγονός που περιόριζε ιδιαίτερα το rotation του Λάμπρου Πρέκα, δεδομένης και της απουσίας του Τσώλη.

Ο Λάμπρος Πρέκας, στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, κράτησε τον Κουτίνα στον πάγκο, περνώντας στο παρκέ του Μανώλη Αναγνωστόπουλο. Κι ο πλέι-μέικερ της Νίκης έβγαλε τον προπονητή του ασπροπρόσωπο, έχοντας ηγετικό ρόλο κι άψογη παρουσία και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Κι όταν στον παρανομαστή μπήκαν κι οι Γεωργίου και Κουτίνας, η Νίκη "πετούσε φωτιές", φτάνοντας την υπέρ της διαφορά στους 11 πόντους στο 30', με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 25-13 (52-41).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Νίκη συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού, παρά το "κρεσέντο" των φιλοξενούμενων έξω από τη γραμμή των 6,75 (στα πρώτα τέσσερα λεπτά ευστόχησαν σε τέσσερα τρίποντα). Κι αυτό γιατί ο Σάκης Κουτίνας έκανε με κάθε ευκαιρία "σμπαράλια" την άμυνα της Νικόπολης. Πήρε μόνος του την ομάδα από το χέρι, λοιπόν, και με 13 πόντους σε επτά λεπτά(!) καθάρισε το ματς στο 38' (73-55). Τα τελευταία δύο λεπτά, φυσικά, απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με το τελικό 75-62 να δίνει ένα υπερπολύτιμο ροζ φύλλο στη Νίκη, στην προσπάθειά της να εξασφαλίσει την τρίτη θέση και να κυνηγήσει, μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος, την δεύτερη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σάκης Κουτίνας με 29(!) πόντους, παίζοντας, ουσιαστικά, και για τον απόντα αρχηγό του, Παναγιώτη Τσιώλη, άξιος συμπαραστάτης του, με καθοριστική παρουσία στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μανώλης Αναγνωστόπουλος με 12, όσους είχε κι ο επίσης θετικότατος Θωμάς Γεωργίου.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 27-28, 52-41, 75-62

Νίκη Βόλου (Πρέκας-Τύμπας): Διγενής, Ρουσιώτης, Γεωργίου 12, Αναγνωστόπουλος 12 (1), Καφάσης, Κουτίνας 29 (3), Τσαβές 6, Βλήτσιος, Παπαζήσης, Παπακώστας 10, Τοκατλίδης 6

Νικόπολη Πρέβεζας (Μυριούνης): Βαγενάς 13 (2), Αργυρός 9 (2), Σουλιώτης, Τσιτσώνης 6 (2), Σταμούλης 5 (1), Παπαμιχαήλ, Γεωργάκης 4, Νίκας 5, Μακρόπουλος 8 (2), Μπάλλας 12