Ασύλληπτη Νίκη σε "φλεγόμενο" κλειστό, 84-72 τον Φίλιππο

Προσπάθεια του πρώτου σκόρερ της Νίκης Παναγιώτη Τσώλη στο παιχνίδι με τον Φίλιππο Προσπάθεια του πρώτου σκόρερ της Νίκης Παναγιώτη Τσώλη στο παιχνίδι με τον Φίλιππο

Μία καταπληκτική Νίκη  Βόλου στο φλεγόμενο κλειστό της Νέας Ιωνίας υπέταξε τον πρωτοπόρο Φίλιππο Βέροιας 84-72. Η Νίκη ήταν ασύλληπτη στο πρώτο μέρος, φτάνοντας τη διαφορά ακόμη και στους 26 πόντους με φοβερή άμυνα, εκδήλωση αιφνιδιασμών και ευστοχία έξω από τα 6.75. Συγκεκριμένα η πρώτη σημαντική διαφορά για τους γηπεδούχους ήταν το +8 με νταμπλ σκορ (16-8), ενώ μετά το 20-15, η βολιώτικη ομάδα προκάλεσε σοκ και δέος στον Φίλιππο με σερί 21-0, το οποίο ξεκίνησε με τρίποντο του Διγενή στο 1.25’ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου και τελείωσε με καλάθι του Στέλιου Τσαβέ στα 6.50’ πριν το ημίχρονο (41-15).

Ο Φίλιππος, που πελαγοδρομούσε, αντέδρασε. Αφού ο Βαλιός σημείωσε τρίποντο στο 14’, «ματώνοντας» το καλάθι της Νίκης μετά από έξι λεπτά, στη συνέχεια οι Βεροιώτες ολοκλήρωσαν σερί 0-11 και έφεραν το σκορ στα 2.48’ στο 41-26, για να πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για το ημίχρονο, με το ταμπλό να γράφει 49-31.

Στην επανάληψη η Νίκη μπόρεσε να κρατά τη διαφορά, ενώ ακόμη κι όταν  Βάλλιος στα 4.09’ πριν τη λήξη της 3ης περιόδου με σουτ έξω από τα 6.75 μείωσε σε 60-49, ήρθε ο Γεωργίου με δύο συνεχόμενα τρίποντα να δώσει αέρα 17 πόντων στην ομάδα του (66-49). Μέχρι το 30’ ο Φίλιππος έβαλε πέντε αναπάντητους πόντους και έτσι είχαμε το 69-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με την εκνευριστική βοήθεια των διαιτητών οι Βεροιώτες κατάφεραν στο 37' να μειώσουν στους δέκα με 2/2 βολές του Κοθρά, αλλά στο κρίσιμο σημείο μίλησε ο Στέλιος Τσαβές με γκολ-φάουλ. Ο παίκτης της Νίκης δεν έβαλε τη βολή, αλλά το 79-67 στα 2.49’ ήταν γεγονός.

Στο 39’ η διαφορά έπεσε για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα κάτω από τους δέκα με τον Βολιώτη Τσιακλάγκανο να κάνει το 80-71, αλλά με 4/4 συνεχόμενες βολές ο Τσώλης, που ήταν ο καλύτερος της Νίκης, έγραψε το 84-71 στα 28’’ και έδωσε τέλος στην παραμικρή αγωνία για τον τελικό νικητή, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 84-72.

Να τονιστεί ότι ο Φαίακας έχασε στα Τρίκαλα από τους Ικάρους κι έτσι το ματς της επόμενης βδομάδας με τους Κερκυραίους για τη Νίκη εκτός έδρας έχει τεράστια σημασία, αφού μ’ ένα διπλό αυξάνει πολύ τις ελπίδες της για την κατάληψη της δεύτερης θέσης. Πλέον η Νίκη είναι στο μείον τρία από τον δεύτερο Φαίακα, που δεν έχει κάνει ρεπό σε αντίθεση με τους κυανόλευκους και με ροζ φύλλα αποκλειστικά μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος θα πανηγυρίσει αυτή την άνοδο ως δεύτερη.

Ο Παναγιώτης Τσώλης ήταν αρχηγός με τα όλα του, βάζοντας 24 πόντους, ενώ 20 είχε ο Γεωργίου. Στην αντίπερα όχθη 19 σημείωσε ο Κοθράς.

Πριν την έναρξη του αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον αδικοχαμένο ήρωα πιλότο Γιώργο Μπαλταδώρο, ενώ στο ημίχρονο του αγώνα έπαιξε στο παρκέ το τμήμα μπάσκετ με καρότσι του Α.Σ. ΑΜΕΑ Αργοναύτες Βόλου. με έτος ίδρυσης το 1994. Η ομάδα το 2005 αγωνίστηκε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ενώ φέτος αγωνίζεται στην Α1 Εθνική Κατηγορία.

Στην αναμέτρηση έδωσαν το παρών διοικούντες της ποδοσφαιρικής Νίκης και ο ο πρώην ποδοσφαιριστής της Άγγελος Αργύρης

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 49-31, 69-54, 84-72

Νίκη Βόλου (Πρέκας): Διγενής 7 (1), Γεωργίου 20 (3), Αναγνωστόπουλος 2, Κουτίνας 13, Τσαβές 8, Τσιώλης 24 (2), Παπακώστας 11, Βλήτσιος, Τοκατλίδης

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Μόρας 2, Βάλλιος 13 (3), Τσιακλάγκανος 8, Κοθράς 19 (1), Παραπούρας 7 (1), Σουτζόπουλος 13, Καντάρκος 8, Καβαργύρης, Μαρκόπουλος