Logo
Print this page

"Διπλό" της Νίκης στο Αγρίνιο με 80-69

Εξαιρετικός ο Παναγιώτης Τσώλης που πέτυχε 23 πόντους Εξαιρετικός ο Παναγιώτης Τσώλης που πέτυχε 23 πόντους

Δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, η Νίκη Βόλου έφυγε με το διπλό από το Αγρίνιο, κάμπτοντας την αντίσταση της τοπικής Γ.Ε., με σκορ 80-69, για την 18η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Γ' Εθνικής μπάσκετ Ανδρών, παραμένοντας ψηλά στη βαθμολογία.

Οι κυανόλευκοι δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι, όντας νωθροί στην άμυνα, με το Αγρίνιο να το εκμεταλλεύεται στο πρώτο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι με συνεχή άμυνα ζώνης και σωστές επιλογές στην επίθεση πήραν μία διαφορά έξι πόντων υπέρ τους, στο 10' (24-18). Η μέτρια εικόνα της Νίκης συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την απόδοσή της στην άμυνα να μένει σε "ρηχά νερά", δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα του Φαράντου να πετύχει άλλους 19 πόντους. Παρ' όλα αυτά, οι σωστότερες επιλογές των κυανόλευκων στην επίθεση δεν άφησαν τους γηπεδούχους να "ξεφύγουν" στο σκορ, με το ημίχρονο να βρίσκει το Αγρίνιο, προηγούμενο με τέσσερις πόντους (43-39).

Στην επανάληψη, όμως, οι ισορροπίες άλλαξαν. Η Νίκη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο "με το μαχαίρι στα δόντια", έπαιξε εξαιρετική άμυνα και πήρε στα χέρια της τα "ηνία" της αναμέτρησης. Με επιμέρους σκορ 5-13 στην τρίτη περίοδο, πήρε "κεφάλι" στο σκορ (48-52) και μετέτρεψε το παιχνίδι σε δική της υπόθεση. Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, η Νίκη έχτισε διψήφια διαφορά υπέρ της και με σωστή διαχείριση την κράτησε μέχρι το τέλος, παίρνοντας ένα ακόμα "ροζ φύλλο" που τη διατηρεί στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Κορυφαίος για τους νικητές ο αρχηγός τους, Παναγιώτης Τσώλης, που πέτυχε 23 πόντους με τρία τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-39, 48-52, 69-80

ΓΕ Αγρινίου (Φαράντος): Ντάλλας, Αϋφαντόπουλος, Βακουφτσής, Σταμουλάκης 17 (3), Μπαρούχας 25 (2), Τσόλος, Βασιλείου 10, Δάρλας 8 (2), Βούλγαρης, Μπεκατώρος 9 (2)

Νίκη Βόλου (Πρέκας-Τύμπας): Διγενής, Παπαζήσης, Γεωργίου 16, Αναγνωστόπουλος, Καφάσης 2, Κουτίνας 11, Τσαβές 4, Βλήτσιος, Τσώλης 23 (3), Παπαδόπουλος, Παπακώστας 16 (1), Τοκατλίδης 8