Logo
Print this page

Σπουδαίο διπλό ανόδου για τη Νίκη, 68-72 τη Νικόπολη

Η Νίκη Βόλου κέρδισε εκτός έδρας τη Νικόπολη Πρέβεζας, με σκορ 68-72, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Γ' Εθνικής, προσεγγίζοντας ακόμα περισσότερο την πρώτη δυάδα, αφού μείωσε στον έναν βαθμό τη διαφορά από τον δεύτερο Φίλιππο Βέροιας, που ηττήθηκε από τον πρωτοπόρο Φαίακα, ενώ ισοβαθμεί με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων, που δεν έχει κάνει ακόμη ρεπό και ηττήθηκε κι αυτός από τον Ζέφυρο.

Η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα ξεκίνησε νωθρά στο παιχνίδι, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλό της να προηγηθεί με 6-0. Με "όπλο" την καλή της άμυνα, όμως, κατάφερε, μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, να βρεθεί μπροστά στο σκορ με δύο πόντους, παρά τη μέτρια επιθετική της απόδοση (14-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Νίκη σοβαρεύτηκε, απέδειξε την ανωτερότητά της και κατάφερε να θέσει τις βάσεις για ένα σημαντικό ροζ φύλλο από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Όντας συγκεντρωμένη  αμυντικά και "ασταμάτητη" επιθετικά στον αιφνιδιασμό έχτισε μία διψήφια διαφορά πόντων υπέρ της, την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (25-39).

Όπως ήταν φυσικό, η γηπεδούχος Νικόπολη στο δεύτερο ημίχρονο, έβγαλε αντίδραση και προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι. Εκμεταλλευόμενη ένα "νεκρό" επιθετικά διάστημα της Νίκης, έριξε τη διαφορά μέχρι και στους τρεις πόντους, με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (49-53) να δείχνει... "ντέρμπι" στην τελευταία περίοδο.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, η Νίκη "σοβαρεύτηκε" εκ νέου, δεν έχασε ποτέ το υπέρ της προβάδισμα και κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι από το 38', όταν προηγήθηκε με εννιά. Η τελευταία απέλπιδα προσπάθεια της ομάδας της Πρέβεζας, με κάποια εύστοχα σουτ υπό πίεση, δεν απέδωσε καρπούς, με τη Νίκη να φεύγει για τον Βόλο με ένα υπερπολύτιμο εκτός έδρας δίποντο στα χέρια της.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι "συνήθεις ύποπτοι" Κουτίνας (23π.), Τσώλης (15π.) και Παπακώστας (15π.).

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 11-23, 24-14, 19-19

Νικόπολη Πρέβεζας (Παπιώτης): Βαγενάς 2, Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 17, Σταμούλης, Κακιούζης 12, Παπαμιχαήλ, Ντέλος, Νίκας 9, Μακρόπουλος 5, Μπακάλης, Μπάλλας 23

Νίκη Βόλου (Πρέκας): Διγενής 5, Παπαζήσης, Γεωργίου 12, Αναγνωστόπουλος, Καφάσης, Κουτίνας 23, Τσαβές, Βλήτσιος 2, Τσώλης 15, Λωρίτης, Παπακώστας 15, Τοκατλίδης