"Πάτησε" τον πρωτοπόρο Φαίακα η Νίκη Β.

Φάση από το ματς της  Νίκης με τον Φαίακα Φάση από το ματς της Νίκης με τον Φαίακα

Τη σπουδαιότερη επιτυχία της μέχρι στιγμής σημείωσε η Νίκη Βόλου στη Γ’ Εθνική μπάσκετ ανδρών, καθώς επικράτησε του πρωτοπόρου Φαίακα Κέρκυρας στο κλειστό της Νέας Ιωνίας με 79-67, αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, όντας απόλυτα κυρίαρχη.

Η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα αντιπαρήλθε γρήγορα το κακό γι’ αυτή πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο μπήκε μουδιασμένα και κατά το οποίο βρέθηκε να χάνει με 17-23. Έτσι, πετυχαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο δέκα πόντους παραπάνω έφτασε στο 20’ στο 38-34, έχοντας ανατρέψει την κατάσταση και έχοντας ως βάση της την άμυνα.

Μάλιστα, συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και ακόμη πιο έντονα στην 3η περίοδο με πολύ δυνατή άμυνα, κλεψίματα και τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Παναγιώτη Τσώλη να σημειώνει στους εννιά από τους 14 πόντους του αυτό το διάστημα με προσωπικές κυρίως ενέργειες. Έτσι με επιμέρους σκορ 26-14 πήρε διαφορά 16 πόντων στο 30'. Οι γηπεδούχοι μέχρι το 35' ήταν χάρμα ιδέσθαι, φτάνοντας τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους στο 35' (71-50), "πατώντας" τον Φαίακα και δείχνοντας τις μεγάλες τους δυνατότητες. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι Βολιώτες χαλάρωσαν και οι Κερκυραίοι έκαναν πιο τιμητική την ήττα τους, χάνοντας στο τέλος με δώδεκα.

Και σε αυτό το παιχνίδι, αρκετός ήταν ο κόσμος που βρέθηκε στο κλειστό της Ν. Ιωνίας, ενώ τον αγώνα παρακολούθησαν και παιδιά από την παιδική κερκίδα που έχει καθιερώσει η Διοικούσα Επιτροπή του τμήματος μπάσκετ.

Στο ημίχρονο του αγώνα τέσσερις θεατές συμμετείχαν στο ΕΨΑποντο, που έχει καθιερωθεί, σουτάροντας από το κέντρο του γηπέδου, διεκδικώντας αναψυκτικά της ΕΨΑ.

Η Διοικούσα Επιτροπή του μπάσκετ ευχαριστεί τον κόσμο για την παρουσία του και πιστεύει ότι θα συνεχίσει να είναι δυναμική και στα υπόλοιπα παιχνίδια. Συγχαίρει δε τους παίκτες και το προπονητικό team κι ευχαριστεί την ΕΨΑ, για την προσφορά αναψυκτικών στα παιδιά. Επίσης, συγχαίρει την ομάδα του Φαίακα Κέρκυρας που δίκαια συγκαταλέγεται στις κορυφαίες ομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-34, 64-48, 79-67

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ  (Πρέκας) : Διγενής 4, Γεωργίου 11 (2), Αναγνωστόπουλος 6 (2), Κουτίνας 18, Τσαβές 4, Βλήτσιος 2, Τσώλης 14 (1), Παπακώστας 20 (1), Τοκατλίδης

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Κοντογιάννης):  Βογιατζής 5 (1), Ματενίδης 15 (2), Νεδέλκος 14, Σπιτιέρης 9 (1), Μακρίδης 7 (1), Χατζόπουλος 10, Μαγνάνας 7 (1), Ούστογλου