Βαριά ήττα για τη Νίκη με 91-67 από τον Φίλιππο Β.

Παρουσιάζοντας ένα κακό πρόσωπο στο δεύτερο μέρος, η Νίκη έχασε με 91-67 στη Βέροια από τον πρωτοπόρο Φίλιππο και πλέον η διαφορά με τις δύο προνομιούχες θέσεις μεγάλωσε στους τέσσερις βαθμούς, μετά την εντός έδρας ήττα από τους Ικάρους Τρικάλων και το υποχρεωτικό ρεπό των κυανόλευκων που είχαν προηγηθεί.

Η βαριά ήττα αποκάλυψε τις αγωνιστικές αδυναμίες της Νίκης, που όμως πρέπει να παλέψει για την 3η θέση, κάτι που μπορεί να οδηγήσει στη παραπάνω κατηγορία και είναι μέσα στις δυνατότητες της ομάδας η κατάληψή της.

Στο πρώτο μέρος τίποτα δεν προμήνυε την … καταιγίδα του δεύτερου, καθώς η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα ήταν πίσω με πέντε πόντους (42-37), έχοντας προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-19. Ωστόσο, η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική, αφού η Νίκη έμεινε για πέντε λεπτά άποντη και άρχισε να χάνει επαφή με το σκορ, που στο 30’ είχε μετατραπεί σε 68-47, ενώ στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και το +27, για να τελειώσει τελικά το παιχνίδι στο +24.

Μεγάλη ζημιά στη Νίκη έκαναν οι Κοθράς και Σουτζόπουλος, που έβαλαν μαζί 50 πόντους, ενώ τη δική του συμβολή είχε στην επικράτηση του Φιλίππου ένας παίκτης γέννημα-θρέμμα της Νίκης, ο Τσιακλάγκανος, που έβαλε 16 πόντους. Άλλους 12 πρόσθεσε ο Παραπούρας, σκοράροντας μόνο με τρίποντα. Από τη Νίκη διασώθηκαν Κουτίνας με 21 πόντους και Γεωργίου με 15.

Δεκάλεπτα: 18-19, 42-37, 68-47, 91-67

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τόκας Π., Τόκας Α., Βάλλιος 8 (1), Τσιακλάγκανος 16 (1), Μαρκοπουλος 2, Καβαργύρης, Κοθράς 28 (5), Παραπούρας 12 (4), Σουτζόπουλος 22 (1), Καντάρκος 3.

Νίκη Βόλου (Πρέκας-Τύμπας): Διγενής, Παπαζήσης 2, Γεωργίου 15 (2), Αναγνωστόπουλος 5 (1), Κουτίνας 21 (4), Τσαβές 4, Βλήτσιος, Τσώλης 8 (2), Αγάλου-Λωρίτης, Παπακώστας 7, Καφάσης, Τοκατλίδης 2.