Έπεσε από την κορυφή η Νίκη, ήττα με 69-68 στα Γιάννενα

Έπεσε από την κορυφή η Νίκη Βόλου στον τρίτο όμιλο της Γ’ Εθνικής μπάσκετ, αφού έχασε με έναν πόντο διαφορά σε δραματικό παιχνίδι στα Γιάννενα από τον τοπικό ΑΓΣΙ με σκορ 69-68. Οι κυανόλευκοι πλέον είναι δεύτεροι μαζί με τον Φίλιππο Βέροιας και τους Γιαννιώτες, οι οποίοι πήραν διαφορά επτά πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-10. Όμως, οι Βολιώτες μείωσαν κατά έναν πόντο ως το ημίχρονο (35-29) και ακόμη περισσότερο στο 30’ με τη ζώνη 2-3 που χρησιμοποίησαν, την οποία έσπασαν σε κάποιες περιπτώσεις με τρίποντα των Ετεοκλή Εξαρχόπουλου, Σταύρου Μάκη και Γρηγόρη Ζαμπέτη οι γηπεδούχοι.

Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο στην τελευταία περίοδο, με τη Νίκη Βόλου να περνά μπροστά δύο φορές, ωστόσο στο τελευταίο λεπτό ο ΑΓΣΙ ήταν πιο ψύχραιμος και χάρη στο σουτ του Μπαρτζώκα 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος πέρασε μπροστά με 69-68.

Για τη Νίκη αγωνίστηκε για λιγότερο από ένα τέταρτο ο Γεωργίου, που δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση μετά τον τραυματισμό του, ενώ, ως γνωστόν, ο Τοκατλίδης δεν ταξίδεψε στην πόλη της Ηπείρου λόγω διαστρέμματος.

Πρώτος σκόρερ για τη Νίκη ο Κουτίνας με 28 πόντους και τρία τρίποντα, ενώ για τους γηπεδούχους Γεωργίου και Μπαρτζώκας είχαν από 14.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 35-29, 50-47, 69-68

ΑΓΣΙ: Γεωργίου 14, Ζαμπέτης 8 (2), Μπαρτζώκας 14, Καλφαλίδης, Καννής, Παπαγιάννης 2, Τσίγκας, Μάκης 9 (1), Παπανικολάου, Εξαρχόπουλος 10 (1), Φίλιος 2, Θώδης 10.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Διγενής, Γεωργίου, Αναγνωστόπουλος 5 (1), Καφάσης, Κουτίνας 28 (3),Τσαβές 6, Βλήτσιος 3, Τσώλης 6, Παπακώστας 12