Πρώτο διπλό εμπειρίας για τη Νίκη, 60-67 τον ΑΟΚ Βέροιας

Διγενής και Παπακώστας μαρκάρουν τον Ουσουτζόγλου Διγενής και Παπακώστας μαρκάρουν τον Ουσουτζόγλου

Το γεγονός ότι η Νίκη είχε την εμπειρία να πετύχει τα καθοριστικά καλάθια, όταν η μπάλα «έκαιγε», ήταν η βασική αιτία που οι κυανόλευκοι πήραν ένα πολύ σημαντικό διπλό στη Βέροια κόντρα στον τοπικό ΑΟΚ με 60-67.

Κομβικό σημείο του ματς ήταν στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέντε πόντους, αλλά η Νίκη δεν τους άφησε να πάρουν το πάνω χέρι, αντιθέτως τελείωσε με προβάδισμα δύο πόντων την περίοδο (49-51). Έτσι με επιμέρους σκορ 11-16 στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι κι αφού αντιπαρήλθαν την πίεση του ΑΟΚ Βέροιας, πανηγύρισαν για δεύτερη φορά στη σεζόν κι έκαναν το 2Χ2.

Δεκάλεπτα: 14-12, 26-33, 49-51, 60-67

ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας) Τρουμπούκης, Ουσουτζόγλου 2, Σισμάνης 1, Γκανάς , Βλάχος 23 (2), Μαυρίδης 14, Λέφας 3, Γιαννουζάκος 17 (2), Καπνάς, Βοργιαζίδης , Μπαρμπαρούσης, Χατζηλαμπρινός.

Νίκη Βόλου (Πρέκας-Τύμπας): Διγενής 2, Στεργιούλας-Παπαζήσης,  Παπακώστας 21, Καφάσης 2, Κουτίνας 18, Τσαβές 7, Αναγνωστόπουλος 2, Τοκατλίδης 4, Βλήτσιος, Λωρίτης, Τσώλης 9 (1), Γεωργίου 2,