Νίκη για τη Μεταμόρφωση με Μυριτζή στον πάγκο

Με 81-74 επικράτησε η Μεταμόρφωση του ΑΣ Καστοριάς στο κλειστό Βάκης Παρασκευόπουλος για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής μπάσκετ ανδρών. Οι κιτρινόμαυροι μετά από δύο παιχνίδια είχαν τον Αντώνη Μυριτζή στον πάγκο τους που επέστρεψε στην ομάδα μετά τις υποσχέσεις της διοίκησης.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και χαρακτηριστικό ήταν ότι προηγήθηκαν με 27-19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο αντίπαλος όμως στη συνέχεια προσαρμόστηκε και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η Μεταμόρφωση έριξε την απόδοση της, η Καστοριά κατάφερε να περάσει μπροστά με τέσσερις πόντους στο ημίχρονο. Ουσιαστικά οι Νάνης και Θεοχάρης ήταν λίγο πίσω από τα προβλήματα τραυματισμών και η Βολιώτικη ομάδα δεν είχε την άμυνα της σε καλή μέρα όπως σε προηγούμενα ματς. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Αντώνη Μυριτζή συμμάζεψε το παιχνίδι της και πέρασε μπροστά με 56-55.

Για ακόμα μία φορά στην τέταρτη περίοδο η Καστοριά πήρε προβάδισμα και στη συνέχεια η Μεταμόρφωση έκανε ένα σερί 7-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με φάουλ και στέλνοντας τους γηπεδούχους στις βολές να διεκδικήσουν το παιχνίδι στο τέλος όμως οι Νάνης και Παπούλιας ήταν εύστοχοι, ενώ από την πλευρά της η Καστοριά έχασε δύο τρίποντα στην επίθεση. Κορυφαίος από τους νικητές ο Θωμάς Καραγεώργος με 25 πόντους με 7 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 40-44, 61-60, 81-74

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Μυριτζής): Καραγεώργος 25 (7), Γιδιώτης, Αγκρής, Παπούλιας 11, Νάνης 12, Θεοχάρης 10, Γεωργαντάς 2, Καραρήγας, Παλάσκας, Διανέλλος, Καφάσης 2, Παρασκευάς 19.

ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ: Ζαραβίγκας 14 (2), Πρέντας 12 (2), Βλάχος 2, Ρούζιος 3, Καραμήτσος 9, Μπέγας 9 (3), Βογιατζής 15 (3), Στάϊος 6 (1), Νελάϊ, Κόκουρας 4.

Last modified onSunday, 08 December 2013 20:24