Παλικαρίσιο "διπλό" του Γ.Σ. Βόλου με 64-62 στον Αμπελώνα

Στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο Αμπελώνα, ο Γυμναστικός Σύλλογος Βόλου πέτυχε μία σπουδαία νίκη επί του τοπικού Γυμναστικού Συλλόγου, ξεκινώντας εξαιρετικά την πορεία του στα μπαράζ ανόδου της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Η ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου ήταν πολύ καλή στο ξεκίνημα, έχοντας επιθετικές λύσεις, απέναντι στη συνεχή πίεση των γηπεδούχων στα 4/4 του παρκέ, προηγούμενη στο 10' με 23-19. Ο προπονητής των φιλοξενουμένων, στη δεύτερη περίοδο, έκανε "κίνηση-ματ", αλλάζοντας το στιλ της άμυνας της ομάδας του σε ζώνη. Ο Αμπελώνας τα βρήκε... "σκούρα", μένοντας μακριά από τη ρακέτα του ΓΣΒ και πέτυχε μόλις οκτώ πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Βολιώτες να πετυχαίνουν τους διπλούς, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα, έχοντας πλεονέκτημα 12 πόντων (39-27).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, ήταν αποτελεσματικότεροι στην επίθεση και "έσφιξαν" την άμυνά τους, παίζοντας σκληρά και στα όρια του φάουλ, με την... ανοχή των διαιτητών, οι οποίοι θα μπορούσαν να σφυρίξουν περισσότερες παραβάσεις εις βάρος των Λαρισαίων. Στο 30', ο Αμπελώνας προηγείτο με έναν πόντο (51-50), με τα πάντα να κρίνονται στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Σε αυτήν, ο Γυμναστικός Σύλλογος Βόλου ισορρόπησε εκ νέου το ματς, γύρισε υπομονετικά την μπάλα στην επίθεση κι έβαλε κάποια "μεγάλα σουτ" που τον κρατούσαν μέσα στο παιχνίδι, το οποίο εξελίχθηκε σε ντέρμπι, στα τελευταία λεπτά. Ενάμισι λεπτό πριν το τέλος, ο Αμπελώνας ήταν μπροστά με τρεις πόντους (62-59), αλλά ο Γυμναστικός στο φινάλε ήταν... "απροσπέλαστος" αμυντικά και με πέντε εύστοχες βολές (2/2 από τον Κωστούλα, 2/2 από τον Ζαρογιάννη και 1/2 από τον Χρηστομάνο) πήρε "κεφάλι" στο σκορ (62-64), το οποίο δεν έχασε στην τελευταία φάση, παρά το μακρινό σουτ του Γκανέτσα στην εκπνοή, που ήταν άστοχο.

Κορυφαίοι για τους Βολιώτες ήταν ο εξαιρετικός Ζαρογιάννης που πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 18(!) ριμπάουντ (15 αμυντικά - 3 επιθετικά), πραγματοποιώντας ένα εντυπωσιακό double-double, και οι νεαροί Τσίρος (15π.) και Κωστούλας (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 27-39, 51-50, 62-64

Γ.Σ. Αμπελώνα (Γιαννόπουλος): Καρπούζας 11, Μπαμπανάτσας, Γκανέτσας 5 (1), Μπιζιάκης, Κυριακόπουλος 13, Κοτσώνας 16, Τσακνάκης 8 (2), Βλησσαρούλης 3 (1), Πεκούσης 6 (2)

Γ.Σ. Βόλου (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 13, Καλογερόπουλος 4, Σταθούρος, Ζήσης 3 (1), Μούτσιος, Χρηστομάνος 7 (13 ριμπ.), Παυλόπουλος, Τσίρος 15, Σιδερής, Κουρουπάκης, Παλάσκας 2, Ζαρογιάννης 20 (18 ριμπ.)

Last modified onSaturday, 14 April 2018 23:10